U kontaktu sa kompanijama prevladava opredjeljenje kako će određeni investicijski planovi biti na neko vrijeme odgođeni ili usporeni kako bi se nadomjestili izvjesni gubici i prevazišao dodatni rizik i neizvjesnost poslovanja. Pandemijom su osim kompanije koje su vezane za uslužni sektor, najviše pogođeni određeni proizvođači i izvoznici. U stanju globalnog zatvaranja granica, mnoge kompanije su morale smanjiti ili u potpunosti obustaviti proizvodnju zbog nemogućnosti ili otežane nabavke odnosno uvoza repromaterijala. Iz istih razloga, pogođene su i kompanije čije je poslovanje većinski usmjereno na izvoz.
Prema procjenama i objavama relevantnih međunarodnih organizacija, direktne strane investicije bi u narednom periodu 2020/2021. mogle imati pad do 40% na globalnom nivou, što će svakako imati negativan uticaj i na priliv direktnih stranih investicija u BiH.
Prema zvaničnim podacima Centralne banke BiH, direktna strana ulaganja u Bosni i Hercegovini su u 2019. godini iznosila 699 mil KM.
Zemlje koje su u Bosnu i Hercegovinu u 2019. godini najviše investirale su Rusija (211 mil KM) i Hrvatska (117 mil KM). Iste zemlje su bile i najveći investitori u 2018. godini. Zemlje koje slijede su registrovale značajnija povećanja kapitala u 2019. godini (preko 20 mil KM): Velika Britanija (85 mil KM), Austrija (61 mil KM), Luksemburg (28), Saudijska Arabija (22) i Slovenija (20 mil KM), prenosi indikator.