Vlasnici su stanove do skora izdavali i po duplo većoj cijeni nego inače, a oni koji su željeli u podstanare, zbog slabe ponude, nisu bili u mogućnosti da pitaju za cijenu. Sada je došlo do promjene – ono što je nekada bilo 500 eura (979 KM), sada može da se nađe i za 300 eura (587 KM).
Cijene su definitivno pale, pritisak na potražnju je manji i to se sve zajedno odrazilo i na tržište zakupa.
“Podstanarstvo se nekako promenilo, danas je priča drastično drugačija nego pre samo šest mjeseci. Tokom zime na jedan prosječan stan u Beogradu sa cijenom do oko 500 eura, znalo se javiti i po 80 zainteresovanih za samo dva sata. Danas toga nema“, priča Suzana iz Begrada koja godinama izdaje stan za Zvezdari.
Od kraja prošle godina cijene zakupa počele su da padaju. Danas je dosta lakše pronaći stan po pristojnoj cijeni, nego što je to bio slučaj prije godinu dana. Prema posljednjim podacima sa sajta za oglašavanje nekretnina, pad cijena zakupa u aprilu jasno je vidljiv, naročito u Beogradu, Nišu, Pančevu. Sada je u Beogradu ponovo moguće iznajmiti stan za 250 eura (489 KM), prenosi portal direktno.
Najskuplji kvadrat zakupa na nivo cijelog grada je u centru Beograda i njegova prosječna cijena iznosi 16.3 eura (31,91 KM) po metru kvadratnom.
Također, agenti za nekretnine u jedno su sigurni: “2022. se neće ponoviti” ni kada su u pitanju cijene zakupa, ni cijene kvadrata nekretnina.
Beograd je tradicionalno grad koji je na vrhu liste po cijenama zakupa. S druge strane, od većih gradova,najjeftiniji su Kragujevac i Niš, i tu je vidiljiva promjena u odnosu na mart.