WeWork je u ponedjeljak podnio zahtjev za zaštitu od bankrota u Poglavlju 11 na saveznom sudu u New Jerseyju, rekavši da je sklopio ugovore s velikom većinom svojih imatelja osiguranih zapisa i da namjerava smanjiti “neoperativne” najmove.
Podnošenje zahtjeva za bankrot ograničen je na WeWorkove lokacije u SAD-u i Kanadi, navodi se u saopćenju firme. Kompanija je prijavila obveze u rasponu od 10 do 50 milijardi dolara, prema zahtjevu za bankrot.
– Duboko sam zahvalan na potpori naših financijskih dionika dok zajedno radimo na jačanju naše kapitalne strukture i ubrzanju ovog procesa kroz Sporazum o potpori restrukturiranja – rekao je izvršni direktor WeWorka David Tolley, piše Biznisinfo.
– I dalje smo predani ulaganju u naše proizvode, usluge i tim svjetskih zaposlenika kako bismo podržali našu zajednicu – dodao je.
WeWork je pretrpio jedan od najspektakularnijih korporativnih kolapsa u novijoj historiji SAD-a u posljednjih nekoliko godina. Procijenjena 2019. na 47 milijardi dolara u krugu koji je vodio SoftBank, kompanija je pokušala i nije uspjela izaći na burzu prije pet godina.
Pandemija je izazvala dodatnu bol jer su mnoge firme naglo raskinule ugovore o najmu, a ekonomski pad koji je uslijedio natjerao je još više klijenata da zatvore svoja vrata.
U regulatornom dokumentu iz avgusta otkriveno je da bi bankrot mogao predstavljati zabrinutost.
WeWork je debitirao kroz firmu za akvizicije posebne namjene 2021., ali je od tada izgubio oko 98% svoje vrijednosti. Firma je sredinom avgusta objavila obrnutu podjelu dionica u omjeru 1-za-40 kako bi se njenim dionicama trgovalo natrag iznad 1 USD, što je uvjet za zadržavanje kotacije na burzi u New Yorku.
Dionice WeWorka pale su na najnižu razinu od oko 10 centi i trgovale su se po oko 83 centa prije nego što je dionica zaustavljena u ponedjeljak. Bivši izvršni direktor i suosnivač Adam Neumann rekao je da je prijava “razočaravajuća”.