BIZnews

Globalno tržište fosfatnih đubriva doživljava ekspanziju

Rast svjetske populacije i sve veća potražnja za hranom biće presudni faktori koji će uticati na proizvodnju i potražnju.

Depositphotos/singkham

Globalno tržište fosfatnih đubriva doživljava ekspanziju koju pokreće rast globalne populacije i potreba za proširenjem proizvodnje hrane. Prema novom izvještaju konsultantske kuće za istraživanje tržišta Persistent Market Research, rast će dostići 71,67 milijarde dolara do kraja 2030. godine, prenosi Exame. Tržište će, dakle, nastaviti da raste do kraja decenije, piše agroklub.

Traže se kvalitetna đubriva, mijenjaju se trendovi

Poljoprivrednici traže đubriva koja nude veći sadržaj i postepeno oslobađanje hranljivih materija, maksimizirajući prinose usjeva i minimizirajući uticaj na životnu sredinu. Ovaj trend pokreće potražnju za specijalnim mješavinama, đubrivima s kontroliranim otpuštanjem i fertigacijom (primjena đubriva kroz sisteme za navodnjavanje).

Izazov je postići razmjer u primjeni na terenu i održati isplativost na koju su uzgajivači navikli, jer su zainteresovani za održivije prakse koje pokreću razvoj organskih i bioloških đubriva.

Sve je veći fokus na održivosti proizvodnje i brige za životne sredine, uključujući minimiziranje otpada, istraživanje alternativnih izvora fosfata i promicanje recikliranja nutrijenata putem komposta i biođubriva. Tržište očekuje povećanje konkurencije i fluktuacije cijena. Mijenjaju se zakonski propisi o upotrebi đubriva i uticaju na životnu sredinu.

Napreduju i tehnološke inovacije kao što su nanotehnologija i premazi sa kontrolisanim otpuštanjem što poboljšavaju efektivnost fosfatnih đubriva. Inovacije mogu pomoći u smanjenju količine koja se primjenjuje uz poboljšanje prinosa biljaka.

Nestabilna politička situacija

Na tržište fosfatnih đubriva utiče i geopolitička nestabilnost koja dodatno povećava cijene. Tržište je koncentrisano u nekoliko ključnih regiona što ga čini ranjivim.Trenutni geopolitički kontekst podstiče diversifikaciju lanaca snabdijevanja i ulaganja u istraživanje novih rezervi fosfata. Brazil je najveći kupac i ne iznenađuje interes da ima domaću proizvodnju.

Kompanija s ruskim kapitalom i sjedištem u Švicarskoj je 2022. godine uložila milijardu dolara i pokrenula najveći projekt kompanije izvan Evrope, uz obećanje veće proizvodnje đubriva u Brazilu. Dozvolu za početak rada je dobila u decembru prošle godine. Očekuje se da će proizvoditi jedan milion tona godišnje, što predstavlja 15 posto nacionalne potražnje za ovim đubrivom.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh