Bilo je to i vrijeme neviđenih spajanja i akvizicija (M&A) koja su preoblikovala industrije, stvorila nova tržišta i transformirala poslovni krajolik. U ovom članku prisjetit ćemo se nekih od najvećih poslovnih dogovora u 20. stoljeću i njihovog utjecaja na svijet, piše financa.ba.
1. Vodafone i Mannesmann (1999.) – poslovni dogovor od 202,8 milijardi dolara
Najveća akvizicija ikada bila je preuzimanje Mannesmanna od strane Vodafonea , a vrijedila je oko 203 milijarde dolara. Vodafone, mobilni operater sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu, kupio je Mannesmann, tvrtku industrijskog konglomerata u njemačkom vlasništvu.
Ovaj posao, koji nalikuje savršenom primjeru akvizicije, učinio je Vodafone najvećim svjetskim mobilnim operaterom i postavio scenu za desetke mega poslova u području mobilnih telekomunikacija u godinama koje su uslijedile. Ovaj posao zapisan je kao najveća akvizicija u povijesti.
2. AOL i Time Warner (2000.) – 182 milijarde dolara
Da ‘veliko ne znači uvijek dobro’, potvrđuje spajanje AOL-a i Time Warnera 2000. godine. U nešto više od dva desetljeća, ovaj posao je postao školski primjer kako NE provoditi spajanja i akvizicije. Problematično je bilo sve, od klijentele do jakih kulturoloških razlika, pa čak i to da su se spojile dvije velike medijske tvrtke koje jednostavno nisu bile sigurne kamo ide medijska industrija.
Vrednovanje spajanja se srušilo nakon što je dot-com balon puknuo samo dva mjeseca nakon potpisivanja ugovora. Ugovor, koji će biti poznat kao najveće spajanje u povijesti, propao je 2009. godine, 9 godina kasnije nakon što je prvotno potpisan.
3. Gaz de France i Suez (2007.) – 182 milijarde dolara
Francuska voli svoje nacionalne prvake – velike francuske tvrtke koje se natječu na svjetskoj pozornici mašući trobojnicom. Nije bilo iznenađenje kada je Nicholas Sarkozy, predsjednik Francuske 2007., uskočio da spasi ovu fuziju. U dogovoru su sudjelovali Gaz de France, državna plinska tvrtka i Suez, privatna komunalna tvrtka koja se bavila gospodarenjem strujom, vodom i otpadom.
Spajanjem je nastao GDF Suez, kasnije preimenovan u Engie, jedna od najvećih energetskih kompanija na svijetu koja posluje u 70 zemalja. Dogovor je bio motiviran političkim i strateškim razlozima, jer je Sarkozy želio spriječiti neprijateljsko preuzimanje Sueza od strane talijanskog rivala, Enela.
4.Royal Dutch Petroleum and Shell (2004.) – 95 milijardi dolara
Veliki posao u naftnoj industriji bilo je ujedinjenje Royal Dutch Petroleuma i Shella 2004. godine. Dvije su tvrtke djelovale kao zajedničko ulaganje od 1907., ali su imale odvojene uprave, sjedište i kotacije dionica. Ujedinjenje je pojednostavilo njihovu korporativnu strukturu, upravljanje i izvješćivanje te je stvorilo Royal Dutch Shell, jednu od najvećih energetskih kompanija na svijetu, s operacijama u više od 140 zemalja. Dogovor je potaknut skandalom s precijenjenim rezervama nafte koji je naštetio njihovom ugledu i cijeni dionica.
5. Exxon i Mobil (1998.) – 81 milijarda dolara
Naftna industrija doživjela je mnoga spajanja i preuzimanja tijekom godina, a ovo je jedno od najvećih. Godine 1998. Exxon i Mobil, dvije najveće naftne kompanije na svijetu, dogovorile su spajanje vrijedno 81 milijardu dolara. Spajanjem je stvorena ExxonMobil, najveća javna naftna kompanija na svijetu po prihodima i tržišnoj kapitalizaciji. Dogovor je potaknut uštedama troškova, sinergijama i povećanom tržišnom snagom, kao i potrebom da se natječu s drugim naftnim divovima kao što su BP i Shell, prenosi financa.ba.
***
Ovo su samo neki od najvećih poslovnih dogovora u 20. stoljeću koji su promijenili tijek povijesti. Postoji još mnogo primjera uspješnih i neuspješnih spajanja i akvizicija koje su oblikovale različite industrije i tržišta.
Izvori:
11 najvećih spajanja i akvizicija u povijesti : https://dealroom.net/blog/successful-acquisition-examples
Pet najvećih spajanja u povijesti : https://www.investopedia.com/investing/biggest-mergers-in-history