Zanimljivo je da su realne cijene kuća i stanova nastavile padati u razvijenim gospodarstvima (u prosjeku -2,7 posto). Brže nego u zemljama u razvoju (-1,6 posto).
Međutim, i dalje postoje značajne razlike između pojedinih zemalja istog ekonomskog statusa.
Tako je među razvijenim zemljama indikativno da su cijene bile relativno stabilne u Sjedinjenim Američkim Državama i Japanu. Dok su oštro pale u eurozoni, Velikoj Britaniji i Južnoj Koreji, pokazuju posljednji podaci koje je objavila Banka za međunarodna poravnanja.
U usporedbi s cijenama neposredno nakon Velike financijske krize 2008. godine, odnosno u proteklih 15 godina, cijene nekretnina u svijetu porasle su u prosjeku 23 posto. U razvijenim zemljama 33 posto i 16 posto u gospodarstvima u razvoju. S tim da je , kao što je spomenuto, potonji sada čine razliku.
Globalnu sliku donekle popravlja stanje u Srednjoj i Istočnoj Europi. Kao i na području Bliskog istoka (prije novih sukoba u Pojasu Gaze) i dijelovima Afrike.
Cijene nekretnina najveći su pad zabilježile u Luksemburgu (do 17 posto), Njemačkoj (-15 posto). Te Finskoj, Mađarskoj i Slovačkoj (po -12 posto).
Nasuprot tome, najbrže su rasle vrijednosti kuća i stanova u Turskoj (+21 posto), gdje je visoka inflacija pogurala realne cijene, Ujedinjenim Arapskim Emiratima (+17 posto), Grčkoj (+9 posto, posljedica oporavak turizma u ovoj zemlji nakon pandemije), te Filipini (+7 posto) i Meksiko (+6 posto), piše biznis.info.