Malinare iz Srednjeg Podrinja ovo ohrabruju jer je potražnja u drugim zemljama za “crvenim zlatom” posljednje dvije godine bila izuzetno niska.
Rade Obradović, dugogodišnji proizvođač malina, kaže da ako je suditi po interesovanju i po potražnji za jagodičastim voćem u prvim mjesecima, ove godine će se nešto moći i zaraditi.
Goran Simić proizvede oko 2.000 kilograma malina i isto toliko kupina. Da bi mu se trud isplatio, kaže, otkupna cijena mora biti duplo veća nego prošlogodišnja.
– Očekujem ove godine oko pet-šest maraka za kilogram, a ako bude kao prošle godine tri marke, malina će se ugasiti – kaže Simić.
Da bi se proizveo kilogram malina, prema analizama agronoma, potrebno je uložiti 3,8 KM. Činjenica da se za prošlogodišnji rod isplaćivalo oko tri KM za kilogram, dovoljno govori o situaciji u ovoj oblasti, kažu u Udruženju malinara.
I hladnjačari i otkupljivači očekuju bolje dane. Prošle godine su, kažu, bili u minusu. Izvozne cijene zaleđene maline bile su ispod cijene rentabilnosti.
Na području Srednjeg podrinja godišnje se proizvede oko 2.000 tona jagodičastog voća, najviše kupina i malina. Procjena je da je za oko 800 domaćinstava zarada od malinarstva glavni izvor prihoda, piše RTRS.