Prema najnovijim podacima, sada se iz solarnih elektrana godišnje dobiva preko 200 megavata vršne snage, što predstavlja veliki korak ka klimatskoj neutralnosti grada.
Austrijska prijestonica kontinuirano prati napredak u širenju solarnih sistema, a ovogodišnji cilj od dodatnih 50 megavata vršne snage je premašen već prije polovine ove godine. Trenutno 10.000 solarnih elektrana proizvodi dovoljno energije za snabdijevanje preko 57.500 domaćinstava, uključujući više od 1.500 novih sistema priključenih od početka godine. Ovim se godišnje uštedi 45.756 tona CO2, što pokazuje značaj solarne energije za postizanje klimatskih ciljeva.
Prema informacijama bečkih gradski vlasti, savjetodavni programi i atraktivni poticaji donijeli su rezultate. Do 2030. planira se da oko četvrtina bečke populacije bude snabdjevena solarnom energijom. Kako kažu, važno je uključiti građane u proces energetske tranzicije pojednostavljivanjem procedura.
Brzi rast solarnih sistema u Beču rezultat je povećanja broja vlasnika privatnih kuća i bečkih preduzeća, a gradske vlasti također doprinose instalacijom novih sistema na gradskim i općinskim zgradama. Od početka godine instalirano je 15 sunčanih elektrana s kapacitetom od gotovo 2,5 megavata vršne snage na gradskim površinama, a planirano je još 8 megavata u narednim mjesecima. Energetsko preduzeće Wien Energie kontinuirano povećava tempo njihovog širenja, planirajući oko 300 projekata do 2028. godine.
Gradski program solarne ofanzive uključuje širok spektar informacija i poticaja. Od početka godine postoji veliki paket poticaja za solarne sisteme do 1.000 kilovata vršne snage, za panele na višespratnim zgradama, na krovovima zgrada ili za proširenje postojećih. Poticaji su dostupni 365 dana u godini. Grad također subvencionira solarne sisteme koji su oslobođeni poreza na dodanu vrijednost, pišu Vijesti.ba.