Naime, kako su za “Fenu” kazali iz Regulatorne komisije za energiju u Federaciji Bosne i Hercegovine (FERK), sukladno članku 20. Pravilnika o opskrbi kvalificiranih kupaca električnom energijom i postupku promjene opskrbljivača, javni opskrbljivači promjene cijena moraju predložiti FERK-u najkasnije 60 dana od početka primjene istih.
Iz FERK-a navode da do današnjeg dana ni Elektroprivreda HZ HB niti Elektroprivreda BiH nisu podnijele takav zahtjev što znači da cijena struje do daljnjeg ostaje ista.
Kada je u pitanju promjena tarifnih modela, odnosno mogućnost da cijena električne energija do određene potrošnje ostane ista, a da cijena kilovat-sata preko te granice bude veća, što se kroz medije provlačilo kao jedno od rješenja, iz FERK-a navode kako prema važećoj metodologiji takva promjena nije moguća.
Istaknuli su kako bi takva način obračuna potrošnje električne energije zahtijevao promjenu postojećih zakonskih rješenja.
Ako do poskupljenja električne energije u 2023. godini ipak dođe, to poskupljenje ne bi smjelo biti drastično.
Metodologijom za utvrđivanje cijena usluge javnog opskrbljivača za pružanje univerzalne usluge u Federaciji BiH, među ostalim, propisano je da je javni opskrbljivač obvezan voditi računa o izbjegavanju naglih cjenovnih promjena za kupce u okviru univerzalne usluge, naveli su iz FERK-a.
Za razliku od kućanstava, cijena električne energije za gospodarstvo vjerojatno će porasti, ali ne više od 20 posto.
Vlada Federacije BiH krajem prošlog mjeseca donijela je odluku o ograničavanju povećanja cijena električne energije za kvalificirane kupce do maksimalno 20 posto u 2023. u odnosu na cijene iz 2022. godine.