Na Sarajevo Energy Forumu – SEF, vodećem regionalnom okupljanju o energetici, koje se krajem mjeseca održava u glavnom gradu BiH, učestvovat će brojna poznata imena iz oblasti energetike, piše Ljudski.ba.
Teme poput umjetne inteligencije u energetici i agrosunčanih elektrana, te dvostrukog korištenja zemljišta, privlače posebnu pažnju javnosti.
Jedna od ključnih govornica, prof. dr. Mirella Muhić, Sarajka sa švedskom adresom, predstavit će izazove i prilike u razvoju distributivnih i prenosnih mreža, s fokusom na ulogu AI-a i pametnih brojila u unapređenju energetske efikasnosti.
Završila je Internacionalnu gimnaziju na engleskom jeziku (International Baccalaureate Diploma Program) u Lundu. Diplomirala je na dva fakulteta: elektrotehničkom i ekonomskom na Lund univerzitetu. Doktorirala je tehničke nauke (PhD in Innovation Engineering) na Tehničkom fakultetu (LTH), Lund univerziteta u Švedskoj 2019. godine. Postdoktorske studije također je završila na Tehničkom fakultetu (LTH) u oblasti inovacijskih tehnologija.
Od 2020. godine razvija i vodi istraživačke projekte u oblasti transformativnih inovacija i digitalne transformacije u Švedskoj, Norveškoj i Danskoj, gdje djeluje i kao mentor doktorantima u sektorima energetike, zdravstva, održivog otpada, logistike i e-commerce, u saradnji s privatnim i javnim ustanovama. Trenutno je redovni profesor na Umeå univerzitetu u Švedskoj.
SVJETSKO A NAŠE
Nakon završetka Internacionalne gimnazije u Lundu u Švedskoj, diplomirala je na dva fakulteta, Elektrotehničkom i Ekonomskom.
– S obzirom na to da sam završila internacionalnu gimnaziju, imala sam san da studiram u Velikoj Britaniji gdje sam bila primljena na šest različitih i prestižnih univerziteta. Izabrala sam informatiku i ekonomiju jer su priznati u svijetu. Poslije diplomskih studija završila sam master iz informatike i zaposlila se u američkoj firmi PriceWaterHouseCoopers (PwC) u Malmu kao IT-konsultant. Istina je da sam htjela odmah na doktorat, ali profesor mi je rekao da je bolje da steknem radno iskustvo jer ću sa praktičnim iskustvom biti bolji doktor nauka. Poslušala sam profesora i tako prihvatila posao u PwC. Tu sam se jako brzo razvila i mnogo naučila o radu sa domaćim i internacionalnim firmama iz raznih branši – priča Muhić.
Njen san bio je da doktorira, te je upisala doktorat na tehničkom fakultetu. Kaže kako je doktorski studij bio izuzetno zahtjevan, a trajao je pet godina.
“Kao najmlađi doktor nauka 2019. sam odbranila doktorat na Lund univerzitetu. Zatim sam na istom univerzitetu dobila poziciju postdoktorskog istraživanja gdje sam zajedno sa grupom istraživača aplicirala za novac istraživačkih fondova na državnom i nivou Evropske unije. Tako sam dobila sredstva da istražujem na četiri različita nacionalna projekta u vezi s digitalizacijom u zdravstvu, logistici transporta prehrambenih eko-sistema, inovacije u kupoprodaji online velikih firmi i iz oblasti energetike u preusmjeravanju viška energije u zgrade sa manjkom energije sve uz pomoć digitalizacije. Veliko je zadovoljstvo kad znate da ono što radite ima direktan pozitivan efekat na razvoj društva, nauke i života. Poslije uspješno završenog postdoktorata, dobila sam stalni posao kao najmlađi vanredni profesor iz informatike na Umeå univerzitetu. Trenutno vodim naučnoistraživačke projekte na Lund univerzitetu i Umeå univerzitetu. Također sam odgovorna za predmete digitalne strategije i digitalne inovacije na master studijama, imam svoje doktorante koje vodim, također vodim diplomske i master teze, odgovorna sam za internacionalizaciju svog fakulteta gdje razvijam relacije sa stranim univerzitetima da bi naši uposlenici kao i studenti mogli studirati u drugim državama kroz internacionalnu razmjenu. Dugo godina dva puta godišnje predajem kao gostujući profesor u Španiji na univerzitetu Deusto u Bilbao, i u Portugalu na univerzitetu Lisboa, Lisabon – priča ova doktorica nauka.
Kaže da pored toga što je najmlađi doktor nauka na tehničkom fakultet na Lund univerzitetu, sada je i najmlađi vanredni profesor na Umeå univerzitetu.
“Pet godina napornog truda i rada poslije master studija opisuju moj doktorat koji sam započela sa samo 24 godine. Nimalo nije bilo lahko. Ali uz savršen radni plan, voljom i disciplinom sve se može stići. Umjesto izlazaka sa društvom ja sam publicirala naučne radove i tako putovala na internacionalne konferencije da prezentujem svoje radove kao što su SAD, Italija, Island, Norveška, Danska, Slovenija, Portugal, Indija, Južna Afrika. Mislim da je važno slijediti svoje snove i biti svjestan činjenice da je svaki čovjek unikatan i kao takav ima talente. Na nama je da njegujemo naše tijelo, um i intelekt tako da razvijemo taj talenat i postanemo najbolja verzija sebe. Da zaista ispunimo taj Božiji dar života koji brzo prođe, a tako je dragocjen. To znači da moramo prestati ispunjavati želje i očekivanja okruženja da bismo se “uklopili”. Mi smo sami sebi najveći neprijatelji i kočnice ka uspjehu i sreći. A uspjeh se može postići samo ako čovjek ima hrabrosti i vjeruje sam u sebe, da korača svojim putem, da izađe iz komforne zone i suoči se sa teškoćama i padovima jer poslije 100 padova dolazi uspjeh”, priča prof. dr. Muhić.
Ističe kako je svaki pad pobjeda, mali korak naprijed koji vas približava vašem cilju.
“Ništa što vrijedi ne dođe lahko. Ali sve što se trudom i napornim radom postigne je mnogo slađe i ljepše. Čovjek je stvoren da radi i da se razvija, to je smisao života. Najgori čovjekov neprijatelj bez obzira na ekonomski status i okruženje su pasivnost, ljenost, prenošenja krivice na druge ljude/sistem. Niko nije kriv/zaslužan za vaš neuspjeh/uspjeh osim vas samih. Ne dozvolite da vas drugi voze, vi budite vozač svog života, a ne putnik”, kazala je.
Kaže da često dolazi u Sarajevo, a naročito voli da dođe za ramazan jer tada vrijeme provodi sa svojom porodicom, odlazeći na mukabele, teravije, obilazeći sve džamije u Sarajevu pa i šire.
Priča da zbog čestih dolazaka u Sarajevo ima osjećaj kako živi i u Švedskoj i u Sarajevu.
“Često dođem preko vikenda, obiđem svoje najdraže i vraćam se. Jako puno putujem poslovno. A sa svojim voljenim roditeljima sam obišla mnogo zemalja. Pored toga sam svojim dragim roditeljima priuštila i odlazak na hadž i zahvalna sam dragom Bogu jer sam imala tu mogućnost”, priča Muhić, ističući kako su joj najdraži trenuci koje provede sa svojim najdražim, te da su joj roditelji najveći uzori.
Ističe kako je neizmjerno zahvalna svojim roditeljima na odgoju kojima je pored toga najznačajnije bilo da im se djeca školuju.
“Brat i sestra su studirali u Londonu, a zatim je sestra u Americi izgradila uspješnu karijeru. Moj otac je cijeli rat ostao u Sarajevu da brani svoj grad. S obzirom na to da sam ja tad bila veoma mala, mama je sa mnom izbjegla da bi meni spasila život. Tatu sam vidjela tek poslije rata kad smo se opet svi sastali. Moji su se roditelji borili da meni pruže što bolje djetinstvo i školovanje u nekoj sredini koja je tehnološki superiorna, ali kulturološki i historijskotradicionalistički nedostatna u odnosu na našu značajnu bosansku hiljadugodišnju historiju i kulturu. I meni kao i njima nije primjereno da kalemimo tuđu kulturu na naše ogromno kulturološko-historijsko stablo. A to je samo primjereno onima koji ne poznaju svoju historiju i kulturu. Zato sam zahvalna svojim roditeljima koji su nas stalno učili o nasoj domovini, tradiciji i porijeklu”, kazala je Muhić.