Biljkama su potrebne tri stvari da bi preživjele: svjetlost, voda i negdje da rastu. Mnogi od nas pretpostavljaju da “negdje da raste” predstavlja saksiju ispunjenu zemljom ili baštu u dvorištu, ali neke biljke mogu da uspijevaju isključivo u vodi. Što daleko više olakšava njihov uzgoj jer je praktično kao da stavljate reznice u vodonepropusne posude i gledate ih kako rastu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sve što je potrebno da uradite jeste da izaberete prave biljke i naučite kako da im pomognete da napreduju.
Uzgajanje biljaka bez zemlje može biti zabavno i fascinantno, ali je znanje kako da se brinete o njima od suštinskog značaja za uspjeh. Kada se vaše biljke pravilno njeguju, veća je vjerovatnoća da ćete postići željene rezultate.
Pothos (ili đavolji bršljen)
Pothos je jedan od najpopularnijih izbora biljke za rast vode. Njegova priroda vinove loze, listovi u obliku srca i sposobnost da se nosi sa skoro svim svjetlosnim uslovima čine ga modernom opcijom koja zahtijeva malo održavanja.
Đavolji bršljan. Instagram
Sretni bambus
Ova biljka se skoro isključivo prodaje u posudama samo za vodu i drži uz mali sloj šljunka ili ukrasnog kamenja. Zahtijeva minimalnu njegu i vjeruje se da donosi sreću.
Sretni bambus. Facebook
Pauk biljka (ili zeleni ljiljan)
Pauk biljka je još jedna kućna biljka koja se lako uzgaja samo u vodi. Ove biljke proizvode zasade na dugim, kaskadnim stabljikama koje se mogu odrezati i ubaciti u čašu vode da bi se ukorijenile.
Pauk biljka. Facebook
Engleski bršljan
Engleski bršljan je još jedna biljka vinove loze koja proizvodi vazdušno korijenje slično pothosu. Kada su posađene na otvorenom, ove loze mogu da budu veoma invazivne i lako da preuzmu vašu baštu. Ali kada se zatvore u saksiju i drže u zatvorenom prostoru, možete da uživati u njihovoj bujnoj ljepoti bez stresa da se ne prošire.
Engleski bršljan. Facebook
Aglaoneme (kineske zimzelene biljke)
Kineska zimzelen je izdržljiva biljka koja zahtijeva malo pažnje. Toleriše slabe svjetlosne uslove i može dugo da raste u vodi zahvaljujući debelim stabljikama i velikim listovima. Aglaonema ima u nebrojenim oblicima listova, bojama i ukupnoj veličini.
Aglaoneme. Facebook
Coleus (ili ukrasna kopriva)
Coleus je biljka sa šarenim lišćem koje izuzetno liči na koprivu, a veoma brzo pušta svoj korijen u vodi. Ukrasna kopriva uspijeva na jutarnjem suncu i sjenovitim popodnevima, posebno na toplim mjestima.
Koleus. Facebook
Filodendron
Filodendroni su poznati po svom rastu i bujnom lišću. To je biljka koja se lako održava i uspijeva čak i kod apsolutnih početnika koji gaje biljke. Oni vole vlažno okruženje i mogu da podnesu širok spektar uslova osvjetljenja bez ikakvih problema. Ukorjenjuju se u vodi jednako lako kao pothos i za kratko vrijeme će izroditi uspješnu mladicu.
Filodendron. Facebook
Begonija
Iako sve begonije dobro rastu u vodi, reks i gomoljaste sorte će nicati – izuzetno dobro. Ove biljke imaju šareno lišće i prelijepe cvjetove. Pa iako je moguće da će proći i po nekoliko nedelja od reznice do njihovog razvoja korijena, ne brinite jer su vrijedne čekanja.
Begonija. Facebook
Začinsko bilje
Bilo koja začinska biljka sa mekom stabljikom može da preživi samo u vodi. Uzmite reznicu sa zrele, zdrave biljke i stavite je na sunčano mjesto. Bilju je potrebno mnogo jarke, indirektne svjetlosti da bi napredovalo. Bosiljak, menta, origano, timijan i žalfija su samo neke od njih koje mogu uspješno da se uzgajaju u vodi.
Začinsko bilje. Facebook
Ostaci povrća
Uzgajanje ostataka povrća u vodi neće donijeti obilan plod u kome ćete uživati, ali je zabavan način da ponovo iskoristite dijelove povrća koje biste obično bacili, a i zanimljivo je gledati ih kako rastu. Zelena salata, zeleni luk i vrhovi mrkve su glavni kandidati za rast samo na vodi.