Bebe i djeca

Psiholog objasnio zašto ne treba tući dijete

Ruski psiholog sa praksom dugom 30 godina, Mihail Labkovski poslao je jedan apel svim roditeljima:

Dijete - Ilustracija / Appi.ba

Prijatelji, htio sam da vam kažem zašto ne smijete da tučete djecu (ako vam iz nekog razloga to nije očigledno).

Kada smo u stanju stresa, na primjer, prijetnja nam “visi iznad glave”, rugaju nam se ili nam nanose fizičku bol – grupa takozvanih glukokortikoidnih hormona se oslobađa u krvi. Ovu su “hormoni stresa” koji su odgovorni za reakciju na napad “udari ili bježi”.

Ovaj proces je prilično složen i dugotrajno utječe na tijelo. Zbog toga se kod djece u prisustvu roditelja (posebno majke) ovi hormoni ne oslobađaju u krvi. Tako priroda štiti djetetovo tijelo u razvoju od dodatnog opterećenja.

Ako roditelj sam postane izvor stresa, tada dijete neće to nasilje da percipira kao opasnost. Odnosno, nema stresa, njemu je to “normalno”, sve je u redu, tako mora biti jer dolazi od roditelja. Šta mislite, u kakvu će osobu izrasti vaše dijete koje od malih nogu vjeruje da su nasilje i agresija normalno stanje – kaže psiholog,pišePresmedia

A, šta će se dogoditi ako dijete dođe u dodir sa stvarnom prijetnjom od odrasle osobe?

– Odgovorit ću vam sa psihološkog, a ne fiziološkog stanovišta. Postoje dva scenarija: dijete će postati agresor ili žrtva. Tući dijete znači slomiti njihovu vjeru u život.

Molim vas da pronađete snagu u sebi i shvatite koliko nije u redu tući djecu! Moguće je da ste i sami bili pretučeni u djetinjstvu i sigurno se i dan danas sjećate tih batina kao najbolnije stvari u djetinjstvu.

Prijatelji, ovo je veoma ozbiljna i veoma važna tema. Iskreno se nadam da ćete shvatiti o čemu vam pričam.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh