Naučnici su po prvi put mapirali promjene u mozgu tokom trudnoće, na osnovu skeniranja obavljenih 26 puta, počevši tri sedmice prije začeća, tokom devet mjeseci trudnoće i dvije godine nakon porođaja. Istraživanje je pokazalo smanjenje volumena sive mase u korteksu, vanjskom sloju mozga, te povećanje strukturalnog integriteta bijele mase, smještene dublje u mozgu. Ove promjene se poklapaju s povećanjem nivoa hormona estradiola i progesterona.
Siva masa se sastoji od nervnih ćelija, dok bijela masa sadrži aksone, duge vlaknaste strukture koje prenose signale između različitih dijelova mozga. Istraživanje, prvo ove vrste, provedeno je na jednoj osobi – Elizabeth Chrastil, naučnici kognitivne neurologije sa Univerziteta u Kaliforniji, koja je rodila zdravog dječaka tokom studije, prenosi N1.
Naučnici su otkrili sličan obrazac promjena kod nekoliko drugih trudnica u sklopu tekućeg istraživanja pod nazivom “Projekt Maternalnog Mozga”, te su rekli da planiraju proširiti istraživanje na stotine žena.
Skeniranja su pokazala smanjenje sive mase u prosjeku za 4% u 80% regija mozga koje su proučavane. Naučnici ističu da mali oporavak nakon porođaja nije vratio volumen na nivo n1 prije trudnoće. Također je zabilježeno povećanje od 10% u integritetu bijele mase, što je vrhunac dostiglo u kasnom drugom i ranom trećem tromjesečju, nakon čega se vraća na stanje prije trudnoće.
Naučnici ističu da nije jasno da li je gubitak sive mase loša stvar. “Ove promjene bi mogle predstavljati precizno podešavanje moždanih krugova, slično onome što se dešava kod mladih odraslih osoba tokom puberteta”, rekla je Laura Pritschet, vodeća autorica studije.
U budućnosti planiraju ispitati kako ove promjene mogu pomoći u predviđanju stanja poput postporođajne depresije i utjecaja preeklampsije na mozak.
Naučnica koja je bila izložena skeniranju kazala je da tokom studije nije bila svjesna promjena u svom mozgu i nije osjetila nikakve razlike.