Bebe i djeca

Umornog oca gladna i uplakana beba potaknula da izumi revolucionarnu bočicu

Majčino mlijeko ne može se grijati u mikrovalnoj pećnici ili na štednjaku jer se tako uništavaju njegova imunološka svojstva, no ova bočica rješava problem

No image - Haber.ba

Kada se dijete probudi usred noći, gladno i u plaču, svaka sekunda je bitna. Ako je red na tati da nahrani bebu, proces traje malo dulje jer treba izvaditi iz hladnjaka izdojeno majčino mlijeko i zgarijati ga na odgovarajuću temperaturu, piše “Životistil.rtl.hr“.

“Majčino mlijeko ne može se grijati u mikrovalnoj pećnici ili na štednjaku jer se tako uništavaju hranjive tvari i njegova imunološka svojstva”, objašnjava Lanternari, po struci biomedicinski inženjer. Jedini siguran način zagrijavanja majčinog mlijeka je stavljanje u toplu vodu, a to traje najmanje deset minuta.

I dok je tako jedne večeri grijao mlijeko za svog tromjesečnog sina Daniela, sinula mu je ideja o bočici u kojoj će se majčino mlijeko brzo zagrijati, a da se pritom ne izgube njegova svojstva.

“Pomislio sam, što ako dizajniram baby bočicu koja rastvara majčino mlijeko u više slojeva čime omogućava da se mlijeko brže ugrije, a da se pritom ne umanje njegove nutritivne vrijednosti”, objašnjava ovaj tata. Kada se ujutro probudio, ideja ga je još držala. Štoviše, shvatio je da je odlična pa je nazvao svog prijatelja koji se također oduševio.

“Moja je prva reakcija bila da je to genijalno. Istraživao sam tržište bočica za bebe i shvatio da ne postoji ništa slično tome što je Ayal izmislio”; kaže Asaf Kehat, također biomedicinski inženjer.

Njih dvojica udružila su snage i gotovo godinu dana posvetili razvoju revolucionarne bočice. U veljači 2013. osnovali su kompaniju Nanobebe i počeli proizvoditi bočicu.

Proći će pet godina istraživanja i razvoja,testiranja od strane stotina roditelja, novorođenčadi, stručnjaka za dojenje i pedijatara, dok se ista ne pojavi u prodaji. U 2018. kompanija je počela prodavati svoju bočicu preko interneta te su u listopadu otvorili ured u Charlestonu.

Lanternari se sa ženom i troje djece it Tel Aviva preselio u Charleston u SAD-u, a Kehat je ostao u Izraelu gdje se bočice proizvode i gdje je sjedište tvrtke. Nakon bočice, proširili su djelatnost i razvili vrećice za skladištenje majčinog mlijeka, izdajalice, sterilizatror i još mnogo toga što će olakšati život roditeljima i novorođenčadi. Ova dva najbolja prijatelja znaju se od djetinjstva i odličan su tim.

“Družimo se od naše pete gpdine. Kao braća smo”, kaže Lanternari. Obojici im je 39 godina, i jedan i drugi su roditelji, a zajedno su sjedili u školskim klupama i pohađali isto sveučilište – Fakultet za tehničke znanosti u Izraelu. Kada su diplomirali, Kehat je postao menadžer u području medicine, a Lanternari inženjer u jednoj kompaniji za razvoj onkoloških terapija.

Njihova kompanija danas zapošljava 30 ljudi, a revolucionarna bočica Nanobebe osvaja nagrade i roditelje.


NAPOMENA: Video materijali objavljeni u ovom tekstu postavljeni su na globalnim internet servisima za javno i besplatno dijeljenje video materijala. Oni nisu vlasništvo portala Haber.ba i portal Haber.ba ne odgovara za njihov sadržaj i autorska prava.

Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh