Bebe i djeca

Ultrazvuk je štetan za vašu bebu: Evo koliko često je poželjno da se ide na preglede

Ovo osjetljivo stanje povlači za sobom čitav niz dilema među kojima je i pitanje – da li je ultrazvuk štetan za bebu? Gotovo da se ne može zamisliti savremena trudnoća bez primene ultrazvuka.

Ova dijagnostika prvi put je primjenjena 1958. godine u Velikoj Britaniji i od tada je njena upotreba sve učestalija.

Danas svaka medicinska ordinacija posjeduje ovaj aparat.

Zahvaljujući ultrazvuku, doktor može da prati stanje ploda, što roditeljima pruža dodatnu sigurnost.

Posljednjih godina, ova dijagnostička metoda počela je na neki način da se zloupotrebljava. Pojedine buduće majke se čak 10-20 puta u toku trudnoće podvrgavaju ovakvom pregledu.

Pojava višedimenzionalnog ultrazvuka (3D i 4D) postala je prava atrakcija! S obzirom na to da ovakav pregled omogućava roditeljima da vide, ne samo spol djeteta, već i crte njegovog lica, budući roditelji često i potpuno nepotrebno za tim posežu, i to iz čiste zabave.

A kako fetus doživljava ovaj pregled? Naučnici su ustanovili da je beba prilikom ultrazvučnog pregleda uznemirena: pokušava da se okrene, podiže ruke ka licu, pa čak pokušava i da zaklopi uši ručicama.

Dakle, možemo zaključiti da joj pregled ultrazvukom ne prija jer remeti njen mir i ušuškanost u maminom stomaku.

Svjetska zdravstvena organizacija predlaže da se rutinska ultrazvučna dijagnostika sprovodi samo tri puta u toku trudnoće, prenosi “Hayat“.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh