Sumnja se da je misterioznim oblikom hepatitisa zaraženo dijete koje je smješteno u beogradskoj bolnici, piše Telegraf. A dosada je ova bolest pogodila djecu predškolskog i školskog uzrasta u više od 20 zemalja.
Naučnici smatraju da je najverovatniji uzrok bolesti adenovirus, koji spada u grupu uobičajenih virusa, koji izazivaju simptome nalik gripu ili gastrointestinalnim oboljenjima i najčešće se ove smetnje rešavaju bez trajnih posljedica, pisao je “San”.
U nedavnom izvještaju Agencije za zdravstvenu bezbjednost Ujedinjenog kraljevstva navodi se da bi uzrok pomenutog oboljenja jetre kod dece mogao da bude adenovirus tipa 41F, ističe britanski list. Ovaj tip adenovirusa uzročnik je brojnih infekcija praćenih dijarejom, povraćanjem, bolom u stomaku i groznicom.
Rutinsko skeniranje podataka pokazalo je da su uobičajeni virusi koji se javljaju kod djece, u porastu u odnosu na prethodne godine, uz primetan porast pojave adenovirusa u starosnoj grupi od prve do četvrte godine.
Kao simptomi hepatitisa izdvajaju se:
žutilo beonjače ili kože (žutica)
tamni urin
blijedi, sivkasti urin
svrab kože
bol u mišićima ili zglobovima
visoka temperatura
neoubičajeni konstantni umor
opšte loše zdravstevno stanje
gubitak apetita
bol u stomaku, naveo je list.
“Roditelji i staratelji djece treba da reaguju na pojavu simptoma hepatitisa – uključujući žuticu i da kontaktiraju zdravstvenog radnika. Uobičajene higijenske mjere, kao što je temeljeno pranje ruku, koje treba da se odvija uz nadzor odraslih i dobra higijena disajnih puteva, pomažu da se smanji širenje brojnih čestih infekcija kod dece, uključujući one izazvane adenovirusima”, savjetovala je ddirektorka kliničkih i novih infekcija u UKHSA dr Mira Čend i napomenula:
“Djeca koja imaju simptome gastrointestinalnih infekcija, poput povraćanja i dijareje, treba da ostanu kod kuće i da se ne vraćaju u školu ili vrtić 48 sati nakon što simptomi prestanu”.