Međutim, postoje razlozi zašto je sasvim u redu – ili možda i poželjno – imati dijete i poslije 35. godine.
Naravno, uvijek treba da budete svjesni rizika jer trudnoće u kasnijim godinama povećavaju šanse za rizike od komplikacija, hipertenzije, dijabetesa ili hromozomskih abnormalnosti kod novorođenčadi.
Zbog toga se većina žena odlučuje na rađanje u ranijim godinama života, ali studije ukazuju da kasnija trudnoća ima i brojne prednosti, a čini se da je jedna od njih i ta da žene koje rode u kasnijim godinama bolje odgajaju svoju djecu.
U posljednjih 20 godina svjedoci smo da se broj žena koje su postale majke u dvadesetim godinama znatno smanjio. Zapravo, sve više žena donosi odluku da rode u kasnijim godinama, a najčešći razlozi za to su karijera, ali i kasnije stupanje u brak.
Nove studije pokazuju da starije majke nisu toliko stroge u smislu nametanja tjelesne i verbalne discipline svojoj djeci uzrasta od 7 do 11 godina. Kao rezultat toga, djeca koja pripadaju ovoj starosnoj grupi pokazala su manje poteškoća u ponašanju i manje društvenih i emocionalnih poteškoća.
Isto istraživanje pokazalo je još jednu prednost rađanja u kasnijim godinama: naime, starije majke imaju bolji i stabilniji odnos sa svojom djecom. Osim toga, nivo zrelosti tih žena olakšava im da pobijede stres tokom trudnoće i zadrže pozitivan stav dok odgajaju djecu.
S godinama ljudi postaju sve bolji u rješavanju emocionalnih i mentalnih izazova, pa se tako bolje nose sa bilo kojom situacijom i usmjeravaju svoju djecu na bolji način. Svojim mališanima pružaju pozitivno psihosocijalno okruženje koje im pomaže da budu optimistični u životu. prneosi “Hayat“.