Za vraćanje hrane ili bljuckanje karakteristično je da bebin stomak bez ikakvog napora vraća sadržaj, pa bljuckanje često uhvati one koji drže bebu “nespremne”.
Ne treba miješati vraćanje hrane i povraćanje, piše Novalak. Kod povraćanja se jako grče i stomačni mišići, a želudačni sadržaj se izbacuje u mlazu.
Ovo vraćanje hrane kod odojčadi prolazi samo od sebe u prvoj godini života.
Želudačni sadržaj je, međutim, kiseo i može da iritira jednjak i na taj način da uzrokuje bol.
Iako vraćanje hrane nije ozbiljna tegoba, i kod djeteta i kod roditelja izaziva neprijatnost i brigu.
Zato za regulisanje bljuckanja postoje posebno prilagođene mliječne formule sa oznakom AR – anti reflux.
Zašto se hrana vraća?
Do vraćanja hrane dolazi zbog nedovoljno razvijenog sfinktera (mišića) na prelazu između jednjaka u želudac. Zadatak ovog mišića je da spriječi vraćanje sadržaj iz želuca u jednjak, odnosno tok hrane pogrešnim pravcem (prema ustima umjesto prema crijevima).
Kod jednostavnog vraćanja hrane dovoljna je prilagoditi ishranu odojčeta. Stručnjaci Evropskog udruženja pedijatara, gastroenterologa, hepatologa i nutricionista preporučuju da se bebama koje muči regurgitacija daje zgusnutija hrana.
Hrana, opet, ne smije da bude suviše gusta, jer tako može da se uspori varenje i povećati opasnost od vraćanja hrane.
Korisni savjeti kod vraćanja hrane odojčadi: pelene i odjeća oko stomaka ne smiju da budu suviše tijesne, odojče hranite u mirnoj i opuštenoj atmosferi, u neposrednoj blizini djeteta nemojte da pušite, ne tjerajte dijete da do kraja popije hranu iz flašice, a nakon hranjenja bebu stavite u krevetac sa podignutim dušekom pod uglom od 45 stepeni i na lijevi bok ili potrbuške na uzdignuti jastučić.
Ako ste djetetu uveli mješovitu ishranu, nemojte davati sok od narandže pošto je suviše kiseo i zato dodatno povećava kiselost vraćene hrane, provjerite da nije rupa na cucli možda prevelika i držite bebu uspravno poslije jela i češće je stavljajte da podrigne, prenosi “Politikin magazin”.