Ne možete zamisliti zimu i zimnicu bez kiselog kupusa, a nije ni čudo kada se od njega prave razni specijaliteti koji su neizostavni na našim trpezama.
Osim što je veoma ukusan, kiseli kupus je izuzetno zdrav. Pravi je izvor vitamina C i K, koji idealno jačaju imunitet tokom zimskih dana. Vjeruje se da konzumiranje samo 100 grama kiselog kupusa dnevno smanjuje rizik od prehlade za dva puta.
Ako želite napraviti najljepši kiseli kupus, pored dobrog izbora sastojaka za pripremu, veoma je važno kada ga stavite da kiseli. Preporučuje se da je najbolje vrijeme za kiseljenje kupusa sredina oktobra.
Proces biofermentacije u kiselom kupusu zahtijeva da temperature budu stabilne, bez prevelikih oscilacija, od 18 do 21 stepen.
Najbolje mjesto za čuvanje kupusa je u podrumu, gdje nema prevelikih temperaturnih razlika, kao što je slučaj ako ga držite na balkonu.
U ovakvim vremenskim uvjetima kupus se brzo i lako kiseli, tako da ne treba žuriti s pripremom. Fermentacija kiselog kupusa obično traje do četiri sedmice, pa ako se na ovaj proces odlučite krajem septembra, možete računati da ćete ukusan kiseli kupus imati već u oktobru ili početkom novembra.