Pozitivan efekat hodanja nakon velikog obroka pokazala je i studija iz 2021. godine, objavljena u časopisu Gastroenterology and Hepatology from Bed to Bench. Rezultati provedenog istraživanja pokazali su da kratka šetnja poboljšava osjećaj nadutosti i nelagode kod učesnika, prenosi Eating Well.
S idejom kretanja nakon jela slaže se i dijetetičarka Wendy Bazilian. Pojašnjava da “blago kretanje, poput šetnje nakon obroka, potiče probavni proces poboljšanjem peristaltike – prirodnog, valovitog pokreta mišića u probavnom traktu. To pomaže hrani da se učinkovitije kreće kroz sistem, smanjujući osjećaj nadutosti i nelagode. Hodanje poboljšava protok krvi u probavne organe i potiče oslobađanje zarobljenih plinova, što je čest uzrok nadutosti nakon obroka.”
Također, kretanje nakon jela može učiniti više od samo smanjenja abdominalne nelagode. Studija iz 2023. godine, objavljena u International Journal of Environmental Research and Public Health, otkrila je da samo hodanje nakon obroka bogatog ugljikohidratima može pomoći smanjiti nivo šećera u krvi i inzulina.
30-minutna šetnja bila je efikasnija od određenih vježbi. Pozitivna strana kretanja, konkretno šetnje, jest u tome što ih je lako uključiti u rutinu nakon obroka i ne morate šetati satima kako biste riješili problem nadutosti.,pišu Vijesti
Bazilian još dodaje da “ono što je ohrabrujuće je da čak i kratka šetnja od dvije do pet minuta može značajno utjecati na nivo šećera u krvi. Hodanje umjerenog intenziteta dokazano smanjuje nivo šećera u krvi i inzulina nakon obroka, u usporedbi s dugotrajnim sjedenjem. To može pomoći u sprječavanju naglih skokova i padova šećera u krvi koji mogu dovesti do pospanosti, nelagode i nadutosti nakon obroka”.