Hrana i piće

Želite izbjeći trovanje hranom: Onda nikada nemojte podgrijavati ovih sedam namirnica

Podgrijavanje hrane svakodnevna je praksa koja nam omogućuje da iskoristimo ostatke obroka i uštedimo vrijeme.

Mikrovalna pecnica - Vecernji.hr

Međutim, nije svaka hrana pogodna za ponovno zagrijavanje jer može doći do promjena u strukturi, gubitka hranjivih tvari te do stvaranja štetnih tvari koje mogu ozbiljno narušiti naše zdravlje. Evo namirnica koje nikad, ali baš nikad ne biste trebali podgrijavati.

Piletina: Piletina sadrži visoke količine proteina koji se podgrijavanjem mijenjaju i postaju teško probavljivi. Osim toga, nepravilno skladištena i podgrijana piletina može prouzrokovati trovanje hranom zbog salmonele ili kampilobakteroze. Ako je potrebno, podgrijavajte je samo na vrlo visokoj temperaturi i kratko vrijeme, prenosi Avaz.

Riža: Riža sadrži bakteriju Bacillus cereus, koja može preživjeti kuhanje. Ako se riža ostavi na sobnoj temperaturi, bakterije se razmnožavaju i proizvode toksine otporne na toplinu. Ponovno zagrijavanje ne uništava te toksine, što može dovesti do mučnine ili povraćanja.

Krompir: Kuhani krompir može biti plodno tlo za bakterije ako se ne skladišti pravilno. Podgrijavanjem se ne uništavaju toksini koje bakterije proizvode, a krompir također gubi svoja nutritivna svojstva i može postati težak za probavu.

Gljive: Gljive su bogate proteinima i aminokiselinama koji se podgrijavanjem razgrađuju u spojeve koji mogu izazvati probavne smetnje, mučninu ili nadutost. Također, gljive gube okus i teksturu kada se ponovno zagrijavaju. Najbolje ih je jesti odmah nakon pripreme.

Jaja: Jaja su izuzetno osjetljiva na toplinsku obradu. Podgrijavanjem kuhanih ili pečenih jaja može se promijeniti njihova struktura proteina, što ih čini neprobavljivima, a u nekim slučajevima može doći i do stvaranja toksičnih spojeva.

Riba: Podgrijavanje ribe mijenja njenu teksturu, miris i okus. Osim toga, riba može sadržavati spojeve koji se razgrađuju pod utjecajem topline, što može izazvati probavne probleme. Ako je riba već kuhana, jedite je hladnu, primjerice, pripremite je s povrćem na salatu.

Špinat i zelena lisnata povrća: Špinat sadrži nitrate koji se podgrijavanjem pretvaraju u nitrite i potencijalno u kancerogene spojeve, nitrozamine. Ovo može biti opasno za zdravlje, posebno za djecu. Špinat je najbolje konzumirati svjež ili odmah nakon kuhanja.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh