Naučnici sa sveučilišta u Teksasu tri su dana ‘pojili’ štakore beskofeinskom kavom i onom regularnom te otkrili da je učinak jednak. Mobilnost njihovih crijeva povećala se u oba slučaja.
S obzirom na to da štakori imaju fiziologiju sličnu ljudskoj, zaključili su da će i ljudi ići na zahod bez obzira na to koju vrstu kave konzumiraju. Štakorima se nakon tri dana tretmana kavom povećala mobilnost mišića tankog crijeva, kazao je glavni autor studije Xuan-Zheng Shi.
To znači da su štakori, baš kao i ljudi, nakon kave morali obaviti nuždu, a ustanovljeno je i da se broj bakterija u njihovu izmetu smanjio. Naučnici su ovom istraživanju prionuli da bi ustanovili može li kava pomoći kao laksativ ljudima koji nakon operacija pate od konstipacije.
Pretpostavljaju da su za laksativno djelovanje kave zaslužna njezina kisela svojstva (pH 5.0 – 5.1). Ustanovili su da viša razina želučane kiseline, koja nastaje zahvaljujući klorogenoj kiselini iz kave, aktivira rad probavnog trakta. Usto, ispijanje kave povećava količinu probavnog hormona gastrina, koji opušta mišiće analnog otvora.
Istodobno omiljeni napitak povećava razinu kolecistokinina, koji oslobađa enzime žuči i regulira pražnjenje crijeva. Riječ je o hormonu probavnog sustava koji sudjeluje u probavi masnoće i proteina te djeluje kao neuropeptid,piše Hayat
Kada je riječ o ‘maloj nuždi’, zna se da kofein iz kave djeluje diuretično i potiče pojačano lučenje tekućine iz organizma.