Tradicionalno se pizza peče u krušnoj peći, a svi je mogu jednostavno pripremiti kod kuće. Kod pečenja pizze nema posebnih pravila, na nju možete staviti što god želite i uživati u omiljenim namirnicama. Mi vam donosimo nekoliko recepata kako da pripremite tijesto za pizzu kod kuće. Nadjev prilagodite svom ukusu, ali se ne zaboravite provjeriti koje nadjeve je bolje stavljati na tijesto prije pečenja a koje poslije, kako biste što bolje uživali u savršenom okusu vašeg jela
Zlatni savjeti za dobru pizzu
Kvalitetne namirnice
Bez kvalitetnih namirnica nema dobre pizze, to je temelj od kojeg treba krenuti. Nikakvi zamjenski sirevi ili šunke sumnjivog podrijetla ne dolaze u obzir.
Maslinovo ulje
Maslinovo ulje u tijestu i na kraju pokapano po pizzi diže sveukupan okus. Obično ulje u tijestu uopće se ne osjeti.
Prhkije tijesto
Ako želite da tijesto vaše pizze bude prhko, onda kombinirajte glatko i oštro brašno, i to tako da glatkog brašna bude nešto više od polovice od ukupne količine.
Pojačajte temperaturu
Kućnu rernu namjestite na najvišu temperaturu. Za dobru, hrskavu pizzu potrebni su viši stepeni i kraće vrijeme pečenja. Na 200 stepeni Celzijusa nećete doći ni blizu hrskavom tijestu kakvo inače volite u pizzeriji.
Suhomesnato za kraj
Kulen ili suho meso uvijek stavljajte na pizzu tek nakon što je pečena, eventualno pred sam kraj pečenja. Ako se dugo peče kulen pusti previše masnoće, a pršut poprimi neobičan i ne baš dobar okus.Tijesto za pizzu s jogurtom
Najjednostavnije tijesto za pizzu se može napraviti uz pomoć jogurta. To je mliječni proizvod velike nutritivne vrijednosti, koji sadrži kalcij i vitamine B skupine.
Sastojci:
190 grama glatkog brašna, 200 grama jogurta, prašak za pecivo, so.
Priprema:
U veću zdjelu stavite brašno te mu dodajte so i prašak za pecivo. Izmiješajte suhe sastojke te dodajte jogurt. Pomiješajte sve sastojke i umijesite glatko, mekano tijesto na pobrašnjenoj površini. Ako Vam se čini da je tijesto presuho, dodajte malo mlake vode. Tijesto bi trebalo biti formirano nakon 7 – 8 minuta miješenja. Ovo je tijesto za pizzu bez dizanja, pa ga odmah možete razvaljati na veličinu koja odgovara tepsiji u kojoj ćete peći pizzu. Na tijesto namažite umak za pizzu i dodajte omiljene sastojke. Pizza se obično peče na 200°C 8 – 10 minuta.
Tijesto za pizzu sa suhim kvascem
Domaća pizza je obično najukusnija, a pamtimo je po debelom sloju mekanog i ukusnog tijesta. Takvo tijesto se može napraviti s kvascem jer će se uzdignuti i ostati rahlo.
Sastojci:
350 glatkog brašna, 250 grama oštrog brašna, 5 grama suhog kvasca, decilitar mlijeka, 2.5 decilitra tople vode, decilitar maslinovog, 2 čajne kašičice soli, čajna kašičica šećera.
Priprema:
U velikoj zdjeli izmiješajte sve suhe sastojke. Napravite udubinu u zdjeli i polagano ulijte mlijeko, vodu i zatim ulje. Zamijesite glatko mekano tijesto i ostavite ga na toplom mjestu pola sata da se uzdigne. Nakon toga ga prebacite na pobrašnjenu površinu i opet mijesite. Tijesto pohranite sat vremena na toplom mjestu. Nakon toga ga možete razvaljati i napraviti pizzu s omiljenim sastojcima.
Tijesto za najbolju domaću pizzu
Domaća jela obično pamtimo po neodoljivom mirisu i okusu. Donosimo još jedan isprobani recept iz kojeg proizlazi mekana pizza koja se topi u ustima.
Sastojci:
200 grama oštrog i 200 grama glatkog brašna, 5 grama suhog kvasca, kašičica soli, kašičica šećera, decilitar ulja, 1 cm široka kriška margarina, 3.5 decilitra tople vode.
Priprema:
U velikoj zdjeli izmiješajte sve suhe sastojke. U posebnoj zdjelii pomiješajte ulje, margarin i vodu. Tu otopljenu smjesu ulijte u zdjelu sa suhim sastojcima. Zamijesite glatko tijesto i ostavite ga na toplom mjestu. Pustite tijesto da se uzdiže oko 40 minuta dok se ne udvostruči. Nakon toga tijesto prebacite na pobrašnjenu površinu i razvaljajte ga na debljinu od oko 1 cm. Namažite ga umakom za pizzu i dodajte omiljene sastojke.
Bezglutenska pizza
Ako želite napraviti tijesto za pizzu bez glutena, ne možete koristiti obično pšenično brašno. Gluten služi kao ljepilo, pa će tijesto za pizzu bez glutena biti drukčije teksture od običnog, odnosno neće biti elastično i ljepljivo.
Sastojci
200 g bezglutenskog brašna, 5 grama suhog kvasca, pola kašičice šećera, supena kašika maslinovog ulja, 200 mL mlake vode, malo soli.
Priprema:
U većoj zdjeli pomiješajte sve suhe sastojke. Dodajte vodu i ulje te umijesite tijesto. Ostavite tijesto na toplom mjestu oko pola sata dok se ne udvostruči. Kratko premijesite tijesto i pustite ga da odleži u frižideru nekoliko sati. Nakon toga možete razvaljati tijesto i staviti ga u kalup za pečenje. Tijesto u kalupu treba odležati još 20 minuta. Nakon toga možete zagrijati rernu na 200 stemeni Celzijevih i pripremiti pizzu kakvu želite. Bezglutenska pizza se peče oko 25 minuta.
Na koliko stepeni se peče pizza?
Za ukusnu hrskavu pizzu potrebno je kraće vrijeme pečenja na visokoj temperaturi. Obično se pizza peče desetak minuta na 200 stepeni Celzijusa. Znat ćete da je pečena po zlatnoj boji korice i mjehurićima koji se stvaraju na siru.
Dobre pizze nema bez dobrog umaka
Sastojci:
umak od paradajza, origano, so, biber, maslinovo ulje, šećer, bosiljak.
Sastojke možete izmiješati i dodati u količinama koje želite, i zapamtite da je umak za pizzu to bolji što je raznovrsniji,piše Azra