A to je šteta jer, ne samo da je svima dostupna, već je i prepuna vitamina i minerala koji su nam neophodni za borbu protiv prehlada i virusa.
Bogata je mineralima, kalijumom koji jača imunitet i blagotvorno djeluje na nerve, bubrege i srce, obiluje kalcijumom koji djeluje protivupalno i od izuzetne je važnosti za kosti, mišiće, nerve, i natrijumom, zaduženim za regulaciju vode u organizmu i stvaranje sone kiseline u želucu.
Sadrži veliku količinu vitamina C koji štiti organizam od prehlade i gripa, a visok nivo ove supstance u krvi preveniše pojavu dijabetesa tipa 2, ali i hipertenzije jer podstiče stvaranje nitrit-oksida, materije koja otvara krvne sudove.
U salati ima dosta i vitamina E (snažan prirodni antioksidans koji štiti ćelije od oštećenja, dok su vitamini A i B2 korisni za oči, kožu, sluznicu i polne žlijezde, zbog čega ih neki nazivaju i vitaminima ljepote.
Zelena salata sadrži veliku količinu vitamina C koji štiti organizam od prehlade i gripa
Pored toga, sadrži i folnu kiselinu, fosfor, gvožđe, magnezijum, bakar, mangan i cink, elemente koji su neophodni za dobro funkcionisanje mišića i zdravlje kože.
U mliječnom soku iz ovog povrća nalazi se vrijedan sastojak laktukarijum kojeg najviše ima u korijenu, lisnim rebrima, mladim stabljikama i “srcu” salate.
Djeluje kao blagi analgetik – ublažava bolove, smiruje nerve i uspavljuje. Zelena boja salate potiče od hlorofila koji ima blagotvorno dejstvo u slučaju grčenja krvnih sudova, smanjuje krvni prisitak i podstiče aktivnost srčanog mišića.
Svježa salata koristi se kao lijek u slučaju opstipacije jer omekšava stolicu i omogućava potpuno bezbolno pražnjenje, prenosi “Informer“.