‘Kad se mandarina stavi u komoru, isto vam izgleda i ova, netom ubrana, i ona koja je brana recimo 5. ili 8. rujna. Ljudi koji kupuju u trgovini to ne znaju i budu razočarani okusom kisele mandarine’, kaže neretvanski proizvođač mandarina Matko Filipović za HRT.
Stihijski su se, kaže, brale i sorte koje dolaze tek u listopadu, no rijetki o tome žele govoriti.
‘Meni je postalo svejedno. Ova godina mi je stvarno zadnja da se nekako spasim, ako se ne uspijem spasiti, mogu od svojih 1200 stabala jednu trećinu pilat van’, govori Filipović.
Neki otkupljivači tvrde da zbog vremenskih utjecaja nisu imali drugog izbora.
‘Ako ne budemo radili poluzelenu robu, onda će ostati na grani sve mandarine na ovim temperaturama. Dosad smo prodali tisuću vagona, da smo čekali žutu robu onda ne bismo prodali ništa. I sada kada požuti imat ćemo drugi problem – ona će se počet ‘puhat”, upozorava otkupljivač Gradimir Šešelj.
Napuhale su se i sve cijene, osim otkupne. Prosječnih trideset centi po kilogramu za proizvođače je ponižavajuće. Drugi su problem sitniji plodovi koji se proizvođačima odbijaju.
‘Dok Ministarstvo ne stane iza ovoga, ovo će biti javašluk ‘ko što je i sada i ovdje nema perspektive za seljaka. Postoji način kroz ambalažu, kroz čuvanje robe, kroz transport, sve se to može dat. Mi smo sada momentalno ovce za šišanje’, kaže nezadovoljni proizvođač mandarina Ante Sršen.