Prema WebMD-u, sol je začin koji može dodati okus našoj hrani i djelovati kao konzervans. Sadrži oko 60 posto klorida i 40 posto natrija.
Skoro sva neprerađena hrana, uključujući povrće, voće, orašaste plodove, meso, integralne žitarice i mliječne proizvode, sadrži malo natrija. Sol koju jedemo pomaže opuštanju i zatezanju mišića, pomaže živčanim impulsima i balansira minerale i vodu koje unosimo.
Ali prekomjerni unos soli negativno utječe na količinu vode koju apsorbiraju naši unutrašnji organi. Ovo će onda pokrenuti tijelo da povuče vodu iz naših stanica i kože, što će dovesti do dehidracije, objašnjavaju liječnici.
Zato na koži možemo vidjeti unosimo li previše soli kroz prehranu. Dehidracija kože može dovesti do neočekivanih promjena kao što su suha i ljuskava koža, ranije pojavljivanje bora, kao i blijed izgled. Isto tako, neki ljudi osejećaju svrab zbog suhoće.
Pored spomenutih promjena na koži, znaci da jedemo previše soli su bol u trbuhu, napuhnutost, visok krvni tlak, oticanje stopala, pojačana žeđ, problemi sa spavanjem, osjećaj slabosti ili nedostatak koncentracije, piše Index.