Hrana i piće

Pet znakova da jedete previše šećera: Ako se pronalazite smanjite unos slatkiša

Svi vole slatkiše, a uživanje u poslasticama sigurno može učiniti vaš život mnogo ljepšim. Iako je umjerena konzumacija uredu, prevelika konzumacija šećera potencijalno može dovesti do nekih zdravstvenih komplikacija.

Hrana - Dnevnik.hr

Amy Goodson, MS, RD, CSSD, LD, navodi da je važno voditi računa o svom unosu šećera i pokušati ograničiti potrošnju dodanih šećera u svojoj ishrani.

Američko udruženje za srce preporučuje da žene ograniče dnevni unos šećera na najviše 100 kalorija (oko 25 grama ili 6 kašičica), a muškarci na najviše 150 kalorija (oko 37,5 grama ili 9 kašičica).

Povremeno konzumiranje više od ovih preporučenih dnevnih ograničenja najvjerovatnije neće imati previše nuspojava, ali istraživanje je pokazalo da postoje ozbiljne zdravstvene komplikacije koje mogu proizaći iz konzistentnog konzumiranja previše šećera.

Kao prvo, dodani šećer je povezan s povećanim rizikom od hronične upale. Istraživanja također pokazuju da prekomjerna konzumacija šećera s vremenom može povećati rizik od bolesti poput srčanih bolesti i dijabetesa tipa 2. Povrh svega, previše šećera također može negativno utjecati na mikrobiom crijeva, što također može imati proupalne efekte.

Ako redovno konzumirate previše šećera, vaše tijelo će vam početi slati signale da nešto nije u redu, što vam može pomoći da počnete mijenjati i, nadamo se, izbjeći neke od negativnih nuspojava prekomjerne konzumacije.

Stalno žudite za šećerom

Ako stalno žudite za slatkom hranom ili pićima, to može biti znak da konzumirate previše šećera. To je zato što visok unos šećera može dovesti do ciklusa žudnje i prekomjerne konzumacije zbog skokova i padova šećera u krvi .

Šećer u krvi će brže rasti i padati – što će dovesti do pada – kada konzumirate hranu bogatu šećerom i bez drugih nutrijenata poput vlakana ili proteina.

To je ono što glikemijski indeks može pomoći da se objasni. Ako hrana ima visok glikemijski rejting, to znači da se apsorbira u vašem tijelu velikom brzinom i da će uzrokovati brzi skok šećera u krvi, što će dovesti do veće želje. Ove namirnice uključuju stvari poput slatkiša, gaziranih pića, krofni, kolačića itd. Ako hrana ima nizak glikemijski rejting, to znači da sadrži vlakna koja pomažu vašem tijelu da ih apsorbira sporije i stoga će stvoriti uravnoteženiji odgovor šećera u krvi. Ove namirnice uključuju povrće, integralne žitarice, mahunarke itd.

Konzumiranje hrane sa visokim sadržajem šećera (poznato i kao hrana sa visokim glikemijskim indeksom) može povećati nivo šećera u krvi i izazvati još veću želju.

Vaši nivoi energije su fluktuirali

Govoreći o padovima šećera u krvi, još jedan simptom koji možete osjetiti nakon konzumiranja previše šećera su fluktuacije u vašim energetskim razinama koje mogu biti uzrokovane brzim skokovima nivoa šećera u krvi.

“Dijeta bogata šećerom može dovesti do energetskih skokova i padova, a ako osjetite česte energetske fluktuacije, osjećate se hiperaktivnim, a zatim iznenada umorni, to bi moglo biti zbog prekomjerne konzumacije šećera”, kaže Goodson.

Ako ovo često doživljavate, možete bolje izbalansirati šećer u krvi tako što ćete upariti ugljikohidrate bogate vlaknima (cijela žitarica ili voće) s malo proteina. Proteini usporavaju probavu i pomažu u stabilizaciji šećera u krvi nakon obroka ili užine.

Možda imate problema sa zubima

Ako imate problema sa oralnim zdravljem, šećer može biti krivac. Šećer je glavni uzročnik karijesa pa ako imate česte probleme sa zubima, to bi mogao biti znak prekomjerne konzumacije šećera.

Istraživanje Frontiers in Oral Health kaže da je prekomjerna konzumacija šećera uzrok broj jedan zubnih karijesa. Svjetska zdravstvena organizacija kaže da je šećer kriv kada su zubne šupljine u pitanju i da se oni razvijaju kada bakterije u ustima uzimaju šećer i metaboliziraju ga, što stvara kiselinu koja slabi zubnu caklinu.

Možda ste se ugojili

Ako redovno jedete previše šećera, možda ćete primijetiti da dobijate na težini.

“Primijetite veći broj na skali? To može biti zato što jedete previše šećera. Visoki šećer može poremetiti metabolizam i može oštetiti ekosistem našeg crijevnog mikrobioma. Zdrava crijeva pomažu u regulaciji nivoa glukoze u krvi i inzulina pa kada ako jedete previše šećera, prisiljavate taj ekosistem na preopterećenje i očekujete da više šećera održava te ravnoteže pod kontrolom. Što više šećera jedete, vaše tijelo misli da mu je više potrebno, što čini vas još gladnijim”, dodaje.

Također, je važno napomenuti da ako jedete hranu sa većom količinom šećera, nećete se osjećati zadovoljnim niti će vam dati hranljive materije potrebne vašem tijelu.

Stalno se osjećate gladno i nezadovoljno

Slatka hrana je poznata po tome što ostavlja osjećaj gladi pa je važno primijetiti koliko se osjećate siti nakon obroka.

“Šećer je obično visokokaloričan, tako da kada završite s njim, vaše tijelo se može osjećati sito, ali samo na kratko. Tijelo brzo sagorijeva šećer jer mu nedostaju pravi nutrijenti kao što su proteini, vlakna i zdravi masti. Kako vaše tijelo sagorijeva šećer, to pojačava glad, uzrokujući kompulzivno grickanje, bezumno jedenje i na kraju više šećera”, dodaje.

Visoke količine šećera također mogu ometati hormon u našem tijelu koji se zove leptin, koji je poznat po reguliranju gladi. Smanjenje nivoa leptina obično dovodi do veće gladi i povećanja apetita.

Goodson takođe dodaje da ako posebno jedete doručak s visokim sadržajem šećera, osetićete glad mnogo prije ručka. prenosi Klix


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh