Uprkos tome što klimatizacija prostora može da nam prouzrokuje određene zdravstvene tegobe, nema dovoljno naučnih istraživanja o ovoj temi, ali u uslovima ekstremnih vrućina, ali i hladnoće može se reći da klima uređaji spasavaju živote.
Prema istraživanju objavljenom u časopisu „The Lancet“, između 2000. i 2019. godine, približno 489.000 smrtnih slučajeva godišnje može se pripisati toploti, pri čemu se 45 odsto dešava u Aziji i 36 odsto u Evropi.
Jedna od sveobuhvatnijih studija o uticaju klimatizacije na zdravlje objavljena je u časopisu „BMC Public Health, a fokus je bio na uticaju podešavanja vazduha i temperature kroz sisteme grijanja, ventilacije i klimatizacije (HVAC) na pacijente u bolnicama.
Sve u svemu, HVAC sistem se pokazao korisnim za oporavak pacijenata, posebno u kontekstu poboljšanja vitalnih znakova, smanjenja srčanog stresa, ubrzavanja oporavka i povećanja fizičke aktivnosti. Korišćenje HVAC sistema smanjilo je smrtnost pacijenata i skratilo boravak u bolnici za pacijente sa respiratornim oboljenjima.
Jedno istraživanje o uticaju klimatizacije na zdrave ljude, studente, sprovela je škola javnog zdravlja Harvard Čen.
Pokazalo se da povišene temperature u prostorijama bez klima uređaja tokom toplotnog talasa negativno utiču na kognitivne funkcije kod mladih zdravih osoba, prenosi City Magazine.
Ako se klima uređaji ne održavaju pravilno, u njima se mogu nakupiti bakterije i buđ. Udisanje takvog vazduha može izazvati respiratorne probleme i alergijske reakcije, a jedna od bakterijskih bolesti koja se može proširiti je i legionarska bolest.
Osim toga, treba voditi računa o razlici između spoljašnje i unutrašnje temperature jer nagli prelaz može izazvati stres za tijelo – glavobolju, umor i bol u mišićima.
Vazduh iz klima uređaja ne bi trebalo da bude usmjeren direktno na ljude. Bolje ga je usmjeriti prema plafonu ili zidovima kako bi se postigla ravnomjernija distribucija ohlađenog vazduha, prenosi RTCG.