Zdravlje

Hrana koju ne smijete jesti uz antibiotike: Neke namirnice pogoršavaju nuspojave

Pravilna prehrana je uvijek važna i trebali biste je se pridržavati stalno

Grejp - Jutarnji.hr

Kada vam je propisan antibiotik, vjerojatno ćete dobiti i upozorenje koju hranu izbjegavati za vrijeme uzimanja istog. Antibiotik i hrana mogu djelovati antagonistički, odnosno pojedine namirnice mogu pogoršati nuspojave prilikom uzimanja antibiotika ili pak utjecati na njihovu apsorpciju. S druge strane, neka hrana ide uz antibiotike jer se bolje podnose s hranom.

Pravilna prehrana

Pravilna prehrana je uvijek važna i trebali biste je se pridržavati stalno. Iako pravilna prehrana ima neke opće smjernice, sama prehrana je prilično individualna. Prilikom uzimanja antibiotika potrebno je dodatno prilagoditi, kako bi se isključile ili uključile određene namirnice.

Ako nemate naviku redovno piti vodu i u skladu s potrebama svojeg organizma, uz antibiotike biste ipak trebali piti biljne čajeve bez dodanog šećera, tople hranjive supe, elektroliti, kokosova voda.

S druge strane, vrsta pića i tekućina koje trebate izbjegavati kad ste na terapiji antibioticima su alkohol, gazirana pića, kafa, crni čaj, mlijeko i sok od grejpa.
Mliječni proizvodi

Što se tiče hrane koju je poželjno izbjegavati kod liječenja antibioticima, ona se odnosi na neke namirnice ili skupine namirnica. Nije poželjno uzimati mliječne proizvode jer kalcij iz mliječnih proizvoda može umanjiti ili blokirati apsorpciju antibiotika.

Međutim, slobodno konzumirajte jogurt koji nam je potreban zbog korisnih bakterija, a nerijetko se preporučuje i uzimanje probiotika, budući da antibiotici mogu naštetiti i dobrim bakterijama u crijevima.

Idući mineral koji je potencijalno nepoželjan kod uzimanja antibiotika je magnezij, koji također smanjuje apsorpciju antibiotika. Naime, magnezij stvara kompleks s određenim vrstama antibiotika poput tetraciklina. Ovo posebno vrijedi i kod uzimanja suplementacije magnezija.
Obnova ravnoteže

Za neke druge vrste hrane, tj. kombinacije kao što su jaja i antibiotici, posavjetujete se jer o vrsti samog antibiotika ovisi i interakcija s hranom, prenosi Avaz.

Nakon što ste propisno završili terapiju antibioticima potrebno je ponovno korigirati prehranu kako bi se obnovila crijevna flora i dobre bakterije.

Nakon što ste završili s terapijom antibiotika u svoju prehranu uvrstite probiotike i fermentirane namirnice, vlakna i hranu bogatu omega-3 masnim kiselinama.

Probiotici sadrže dobre bakterije, poput jogurta, kefira, kiselog kupusa i kimchija. U redu je postupno vraćati ove namirnice u prehranu. Probiotici će obnoviti narušenu ravnotežu dobrih bakterija u crijevima.

Unos vlakana, poput žitarica, obilja povrća i voća te mahunarki, od ključne su važnosti za zdravlje crijeva. Vlakna djeluju kao prebiotici, odnosno hrana za dobre crijevne bakterije.

Uvrstite i lanene i chia sjemenke, plavu ribu poput skuše, lososa i srdele kako biste unijeli dovoljno omega-3 masnih kiselina koje djeluju protuupalno. Istovremeno, nemojte odmah navaliti na hranu koja izaziva upale u tijelu. Dajte vremena crijevnoj flori da se obnovi, kako biste i skratili vrijeme boležljivosti.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh