Evo o kojima je riječ:
Stres i anksioznost
Stres i anksioznost ne utječu samo na vaše mentalno stanje, već mogu da imaju značajan utjecaj na vaše fizičko zdravlje. Stres može da izazove napetost mišića, posebno u predijelu leđa i vrata. Ova stalna napetost može da dovede do hroničnog bola u leđima. Vježbe opuštanja, kao što su joga, meditacija i tehnike dubokog disanja, mogu da pomognu u smanjenju stresa i ublažavanju bolova u leđima.
Neaktivnost
Sjedeći način života može značajno da doprinese bolovima u leđima. Nedostatak fizičke aktivnosti dovodi do slabljenja mišića leđa i stomaka, neophodnih za podršku kičmi. Važno je da redovno vježbate, čak i ako to uključuje samo neke lagane vježbe ili kratku šetnju.
Dehidracija
Intervertebralni diskovi uglavnom je sastavljen od vode, a dehidracija može da dovede do gubitka njihove elastičnosti i sposobnosti amortizacije. Adekvatna potrošnja vode je neophodna za održavanje zdravlja kičme i sprečavanje bolova u leđima.
Problemi sa varenjem
Problemi sa varenjem, kao što su zatvor ili nadimanje, mogu da izazovu bol u leđima. Ovi problemi mogu da vrše pritisak na mišiće i živce u donjem dijelu leđa, što dovodi do nelagodnosti i bola. Usvajanje uravnotežene ishrane, bogate vlaknima, proteinima i zdravim mastima, kao i pijenje dovoljno vode, može da pomogne u sprječavanju problema sa varenjem i bolova u leđima.
Visoke potpetice
Cipele sa visokom potpeticom mogu da promijene centar gravitacije tijela i natjeraju mišiće leđa da rade jače da bi održali ravnotežu. Ovo preopterećenje leđnih mišića može da dovede do hroničnog bola. Da biste spriječili probleme, pokušajte da ograničite nošenje visokih potpetica i odlučite se za udobnije i stabilnije cipele, piše Mondo.