Ovo otkriće naglašava kritičnu vezu između onoga što jedemo i zdravlja našeg mozga kako starimo. Dijeta bogata voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama i zdravim mastima ne samo da se bori protiv upale već i podržava kognitivne funkcije unapređenjem protoka krvi, smanjenjem oksidativnog stresa i njegujući moždane ćelije.
Studija, objavljena u ponedjeljak u časopisu JAMA Network Open, navodi da je to vidljivo čak i kod osoba kojima su već dijagnosticirana kardiometabolička stanja poput dijabetesa tipa 2 , bolesti srca ili moždanog udara, prenosi Klix.
Kako antiinflamatorna hrana može smanjiti rizik od demencije
Abigail Dove, vodeća autorica studije, rekla je: “Praćenje antiinflamatorne dijete je povezano sa manjim rizikom od demencije , čak i među ljudima s kardiometaboličkim bolestima koji već su pod povećanim rizikom od demencije”.
Iako je studija opservacijska i ne može utvrditi uzrok i posljedicu, skeniranje mozga sudionika koji su slijedili protuupalnu dijetu otkrilo je značajno niže razine biomarkera povezanih s neurodegeneracijom i vaskularnim ozljedama.
Upalna dijeta obično uključuje hranu koja potiče upalu u tijelu, kao što su prerađeno meso, rafinirani ugljikohidrati, slatke grickalice i hranu bogatu nezdravim mastima kao što su trans masti i zasićene masti.
Nasuprot tome, protuupalna dijeta naglašava cjelovitu hranu bogatu hranjivim tvarima koja pomaže u smanjenju upale. Ovo uključuje puno voća, povrća, cjelovitih žitarica, orašastih plodova, sjemenki i zdravih masti poput onih koje se nalaze u maslinovom ulju i masnoj ribi. Ove namirnice su bogate antioksidansima, vlaknima i esencijalnim nutrijentima koji podržavaju cjelokupno zdravlje i bore se protiv upale na ćelijskom nivou.
Osim izbora u ishrani, hronične upale mogu doprinijeti i određene životne navike. Smanjeno kretanje, hronični stres, loš kvalitet sna i pušenje su upalni faktori načina života koji mogu pogoršati efekte nezdrave prehrane.