Zdravlje

Kako je kafa povezana sa zatvorom: Omiljeno piće pomaže pražnjenju crijeva

Jedno od najpopularnijih pića na svijetu, kafa, dobro je poznata po podizanju energije i budnosti, a redovna konzumacija također umanjuje rizik od dijabetesa tipa 2, određenih vrsta raka i bolesti srca.

Šoljica kafe - Stvarukusa.rs

Unos vlakana

Prema korisnicima Reddita, kafa bi mogla ponuditi još jednu prednost o kojoj se manje raspravlja – pomaže pri pražnjenju crijeva.

Jedan je korisnik podijelio da kad prestane piti kafu zbog njezinih nuspojava, poput mučnine i znojenja, doživi zatvor. Drugi je korisnik primijetio sličan problem nakon što je prestao piti kafu s kofeinom, ali je otkrio da je povećanje unosa vlakana i vode pomoglo u ponovnom uspostavljanju redovne stolice.

Sandra Vigelienė, naučna istraživačica na Healthnewsu s diplomom Globalne prehrane i zdravlja, za Healthnews objašnjava da kafa stimulira aktivnost debelog crijeva, što često dovodi do trenutne potrebe za korištenjem kupaonice nakon što je popijete.

Kafa, posebno njen sadržaj kofeina, utječe na nervne mehanizme, gastrointestinalne hormone i mišiće u probavnom traktu, što pokreće rad crijeva.

Uobičajeni konzumenti kafe mogu razviti ovisnost o ovom efektu, što dovodi do zatvora ako naglo prestanu konzumirati kofein.
Postepeno smanjenje

Zatvor, definiran kao manje od tri pražnjenja crijeva sedmično, može uzrokovati nelagodu i negativno utjecati na mentalno stanje. Vigelienė savjetuje postepeno smanjenje unosa kafe kako bi se simptomi ustezanja, uključujući zatvor, sveli na minimum.

Također, predlaže promjene načina života kao što su pijenje alternativa s niskim udjelom kofeina poput čaja, održavanje hidratacije, jedenje hrane bogate vlaknima, upravljanje stresom i fizička aktivnost, kako bi se održala redovita stolica.

Iako se efekti kafe razlikuju među pojedincima, važno ju je konzumirati umjereno. Pretjerana konzumacija, poput više od četiri šoljice dnevno, može povećati rizik od srčanih bolesti. Kod onih koji smanjuju unos kafe uvođenje zdravih navika može spriječiti zatvor i podržati zdravlje probavnog sistema, prenosi Avaz.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh