Zdravlje

Kako pomjeranje sata utiče na naš organizam

Krajem oktobra 2024. godine, Evropa će ponovo preći na zimsko računanje vremena. U noći sa 26. na 27. oktobar, satovi će biti vraćeni za jedan sat unazad, što znači da će u 3.00 ujutro ponovno biti 2.00, pružajući dodatni sat sna.

Budjjenje - Ibar.ba

Istraživanja, uključujući onu koju je inicirao Evropski parlament, sugeriraju da pomjeranje sata ne donosi pozitivne efekte. Umjesto toga, prelazak sa zimskog na ljetnje računanje vremena može negativno uticati na zdravlje. Ove promjene odražavaju se na unutrašnji biološki sat (cirkadijalni ritam) koji reguliše ne samo periode spavanja i budnog stanja, već i mnoge endokrine funkcije.

Naš unutrašnji sat usklađuje fiziološke procese sa danom. Kada dođe do neslaganja između biološkog sata i životnog stila, organizam može patiti, povećavajući rizik od razvoja raznih bolesti, prenosi Novi.

Negativni efekti pomjeranja sata:

Promjena u lučenju melatonina može ometati bioritam, što povećava rizik od srčanih i moždanih udara.
Starije osobe sa karcinomom mogu biti izložene većem riziku od kardiovaskularnih oboljenja.
Meteoropate i hronični bolesnici najviše su pogođeni ovim promjenama.

Psiholozi preporučuju da se pojedinci prilagode svom unutrašnjem ritmu kada se bude ujutro.

Posljedice sezonskog pomjeranja sata uključuju promjene raspoloženja, razdražljivost i glavobolje.

Osim toga, ljudima je potrebno vrijeme da se adaptiraju na novu situaciju; meteoropatama i hroničnim bolesnicima često je potrebno najmanje dvije nedjelje da se vrate u normalno stanje nakon pomjeranja sata.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh