Naime, dr. Amati upozorava da prehrana koja se temelji isključivo na crvenom mesu može povećati rizik od razvoja dijabetesa tipa 2, što potvrđuju i najnovije studije.
Ova dijeta, poznata kao ‘carnivore’ dijeta, podrazumijeva potpuno izbacivanje biljnih namirnica, a slijedbenici ove prehrane jedu isključivo životinjske proizvode poput mesa, ribe, jaja i određenih mliječnih proizvoda. Ova dijeta isključuje voće, povrće, žitarice, mahunarke, sjemenke i orašaste plodove, a temelji se na takozvanom “zero carb” režimu, gdje tijelo koristi masti kao izvor energije umjesto ugljikohidrata, što je karakteristično za ketogenu dijetu.
Međutim, dr. Amati je u svom Instagram postu odbacila mitove koje šire zagovornici ove dijete, koji tvrde da crveno meso pomaže u prevenciji metaboličkih bolesti. Dr. Amati ističe da prekomjeran unos crvenog mesa zapravo povećava rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.
“Previše crvenog mesa, jedenje nekoliko puta sedmično, pa čak i svakodnevno, zapravo povećava rizik od dijabetesa tipa 2. Naše metaboličko zdravlje ovisi o tome da unosimo raznovrsnu hranu, a visoki unos vlakana ključan je za dobro zdravlje. Ako većinu kalorija unosite iz crvenog mesa, to će imati negativan utjecaj na vaše zdravlje”, upozorila je dr. Amati, prenosi Novi.
Ona je također ponudila zdraviju alternativu koja podržava opće zdravlje. Preporučila je mediteransku dijetu koja se temelji na biljnoj prehrani bogatoj povrćem, voćem, cjelovitim žitaricama, mahunarkama, orašastim plodovima i sjemenkama, uz umjerene količine ribe, piletine i niskomasnih mliječnih proizvoda.
“U slučaju da niste sigurni koju dijetu slijediti, mediteranska prehrana je izvrstan izbor za podršku vašem metaboličkom zdravlju i smanjenje rizika od dijabetesa tipa 2”, poručila je.
NHS (Nacionalna zdravstvena služba) također preporučuje mediteransku dijetu, koja naglašava biljne namirnice, uključujući voće, povrće, cjelovite žitarice, orašaste plodove i sjemenke, a uključuje i umjerene količine ribe, piletine i niskomasnih mliječnih proizvoda.
Profesor Tim Spector, poznati naučnik, ranije je izjavio: “Najbolji primjer je mediteranska dijeta. Svi znamo da ljudi koji je slijede uživaju bolje zdravlje. Ključne komponente ove dijete su voće i povrće, raznovrsna hrana, mliječni proizvodi koji sadrže žive mikroorganizme i probiotike, te maslinovo ulje, koje je temelj ove prehrane i sadrži visoke količine polifenola koji naši mikrobi obožavaju.”