Zdravlje

Vrijeme prehlada i gripe: Zašto nam uvijek bude teže noću i kako da prestanemo kašljati

Opet je to doba godine – sezona prehlada i gripe. Prosječna odrasla osoba pati između dvije do četiri godišnje. Mnogi primjećuju kako su zaštopan nos, šmrcanje, bolno upaljeno grlo te kašalj puno intenzivniji nakon zalaska sunca. Sada su stručnjaci otkrili zašto je to tako.

Gripa - Facebook

Razloga je, kažu, nekoliko. Ali uglavnom, odgovor leži u cirkadijalnom ritmu, poznatijem kao unutarnji sat. Uglavnom su sve tjelesne funkcije programirane da rade punim kapacitetom u određeno doba dana, a da se umiruju u drugo.

Na primjer, kada sunce zađe i tijelo shvati da se približava vrijeme spavanja, mozak otpušta manje hormona stresa poput kortizola i govori crijevima da uspore probavne procese. Ali određene imunološke ćelije postaju aktivnije. Te su ćelije dizajnirane za traženje i uništavanje patogena poput virusa, pa ta ‘borba’ pokreće upalu – evolucijski alat koji ubija viruse, ali je također odgovoran za pogoršane simptome prehlade, prenosi New York Times.

“Imunološke ćelije mogu izazvati iritaciju i upalu, što na kraju pogoršava respiratorne simptome noću”, rekao je dr. Diego Hijano, pedijatrijski specijalist za zarazne bolesti u dječjoj istraživačkoj bolnici St. Jude, piše Ordinacija.

Pad kortizola zaista može pogoršati problem, jer on učinkovito smiruje upalu, a stručnjaci ističu još jedan važan faktor: simptomi kašlja i prehlade su jednostavno gori kada ležimo. Razlog je nakupljanje sluzi u stražnjem dijelu grla – problem koji liječnici nazivaju postnazalno kapanje.

Tokom dana, nakupljanje sluzi je manji problem jer gravitacija pomaže pri njenom istjecanju kada ste uspravni i krećete se, rekao je dr. Juan Chiriboga-Hurtado, specijalist porodične medicine na Keck Medicine Univerziteta Južne Kalifornije.

Konačno, tu je nedostatak drugih distrakcija noću što vas tjera da se usredotočite na nadražajni kašalj koji ne možete promijeniti.
Šta učiniti za dobar san?

Stručnjaci preporučuju jednostavne stvari, poput pijenja puno tekućine tokom dana za razrjeđivanje sluzi i korištenje nazalnog slanog spreja za uklanjanje što više ljepljive tekućine. Predlaže se i korištenje pastila za kašalj ili sprejeva za grlo kako bi se pružio osjećaj hlađenja u grlu i pomoglo u borbi protiv iritantnog škakljanja u grlu.

Ali, nema smisla pokušavati ne kašljati.

“Nema koristi od pokušaja suzbijanja kašlja jer je razlog zašto kašljete to što tijelo smatra da se treba riješiti nekog izvora iritacije”, istaknuo je dr. Anindo Banerjee, respiratorni savjetnik koji radi u bolnici u Velikoj Britaniji.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh