Zdravlje

Spavate li ovako? Ove 4 poze mogu negativno uticati na vaše zdravlje i energiju

Spavanje je najjednostavniji i najučinkovitiji oblik odmora, koji predstavlja zlatni period dana za tijelo jer mu omogućava da se oporavi. Preporučena količina sna za odraslu osobu je 6-7 sati, a odnos spavanja prema budnosti obično iznosi oko 1:4 svaki dan.

spavanje - pexels

S obzirom na to da provodimo mnogo vremena spavajući, usvajanje pravilne pozicije za spavanje od velike je važnosti, jer može značajno poboljšati zdravlje i smanjiti rizik od povreda na kostima, mišićima i živcima.

Međutim, mnogi ljudi se često pitaju zašto se osjećaju umorno i iscrpljeno uprkos tome što spavaju dovoljno sati. Takav osjećaj može biti posljedica nepravilne pozicije spavanja, a neadekvatni jastuci ili madraci koji su previše tvrdi ili previše mekani također mogu biti uzrok.

Četiri najgore pozicije za spavanje

Fetalna pozicija

Ova pozicija podrazumijeva savijanje glave prema naprijed, uvijanje leđa i savijanje koljena, što može uzrokovati brojne zdravstvene probleme. Dugotrajno spavanje u ovoj poziciji može izazvati bolove u koljenima i kukovima, bolove u donjem dijelu leđa zbog nepravilnog savijanja, te bolove u vratu i kralježnici. Za osobe s herniranim diskovima, fetalna pozicija može pogoršati bolove, prenosi Radiosarajevo.

Spavanje na stomaku

Spavanje na stomaku smanjuje kapacitet disanja i izaziva nepravilnu krivinu kralježnice, što dovodi do bolova u vratu i leđima. Ova pozicija nije preporučljiva, ali ako se ne može izbjeći, preporučuje se spavanje u kratkim periodima uz jastuk ispod trbuha za veći komfor.

Polusjedeći i poluležeći položaj

Spavanje ili odmaranje u polusjedećem položaju s jastukom koji podržava donji dio leđa, dok je donji dio tijela na krevetu ili sofi, može uzrokovati bolove u ramenima i donjem dijelu leđa. Ovaj položaj može povećati opterećenje na kralježnici, što dovodi do bolova u mišićima i zglobovima.

Odmaranje glave na gornjoj ruci

Ako spavate tako da vam glava počiva na gornjoj ruci, to može izazvati pritisak na radijalni živac, što dovodi do oštećenja živca. Najčešći simptom je „padajući zglob“, što otežava podizanje ruke s zahvaćene strane. Ova situacija se često naziva „subotnje noćne paralize“ ili „paraliza zbog ljubavnog sna“.

Savjeti za dobar san

Da biste izbjegli probleme povezane s nepravilnim pozicijama spavanja, preporučuje se spavanje na leđima, jer ova pozicija ravnomjerno raspoređuje tjelesnu težinu i održava kralježnicu u ravnoj liniji. Jastuk ispod koljena može pomoći u smanjenju savijanja kukova i smanjenju bolova u leđima. Za spavanje na boku, preporučuje se korištenje jastuka između nogu kako bi se održao pravilan položaj kralježnice.

Također, izbor odgovarajuće posteljine, poput jastuka odgovarajuće visine i madraca koji pruža adekvatnu podršku, može značajno utjecati na kvalitetu sna i spriječiti bolove u leđima i vratu.

Osiguranje mirnog okruženja za spavanje, poput tamne sobe bez ometanja svjetlom i zvukovima, također doprinosi kvalitetnijem snu. Ako to nije moguće, korištenje maski za oči ili čepića za uši može pomoći u postizanju boljeg sna.

Manje promjene u vašim navikama spavanja, poput prilagodbe pozicije i odabira odgovarajuće posteljine, mogu značajno poboljšati kvalitetu sna i pomoći vam da se probudite odmorni, spremni za nove izazove, dok također pomažete očuvanju zdravlja kostiju, mišića i živaca.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh