Dr. Oliver Guttmann, kardiolog u bolnici Wellington, predlaže uključivanje dodataka prehrani u vašu svakodnevnu rutinu. Za početak, dr. Guttmann savjetuje uzimanje omega-3 masnih kiselina: “Omega-3 masne kiseline poznate su po tome što podržavaju zdravlje srca – smanjuju upalu i poboljšavaju rad krvnih žila.”
Također, on preporučuje uključivanje biljnih sterola i stanola: “Biljni steroli i stanoli pomažu u snižavanju lošeg LDL holesterola blokirajući njegovu apsorpciju. Topiva vlakna, poput psiliuma, u obliku dodataka vežu se za holesterol, olakšavajući tijelu da ga eliminira.”
Na kraju, dr. Guttmann predlaže niacin: “Niacin povećava dobar HDL holesterol i snižava loš LDL holesterol. Loš holesterol odnosi se na holesterol lipoproteina niske gustoće (LDL-C), vrstu holesterola koji može doprinijeti nakupljanju plaka u arterijama što rezultira povećanim rizikom od srčanih zdravstvenih problema.”
Dr. Guttmann je istaknuo da, iako se određeni dodaci naširoko koriste u kontroli visokog holesterola, treba ih posmatrati kao dio proaktivnog pristupa kako bi se spriječilo povećanje nivoa holesterola. No, naglasio je da oni nisu nikakva zamjena za zdrav život.
“Održavanje pravilne prehrane i bavljenje redovnom tjelesnom aktivnošću važni su jer su ovi faktori životnog stila temeljni za cjelokupno zdravlje kardiovaskularnog sistema. Ako imate bilo kakvih nedoumica ili pitanja o kontroli holesterola ili dodacima prehrani, porazgovarajte o tome s vašim ljekarom”, preporučava dr. Guttmann.
A, koliko često treba uzimati ove dodatke? Prema dr. Guttmannu, pridržavanje preporučene doze na pakiranju proizvoda ili savjet ljekara opće prakse je ključno, ali dosljednost je tajna njihove učinkovitosti.
“Zapamtite, dodaci su namijenjeni kao nadopuna zdravom načinu života, a ne kao zamjena. Djeluju samo zajedno s dobrom prehranom i redovnom tjelovježbom”, zaključio je on, prenosi Radiosarajevo.