Zdravlje

Mozak počinje opadati ranije nego što mislimo: Ključni period za očuvanje kognitivnih funkcija

Nova studija otkrila je kritičnu dob u kojoj naše kognitivne sposobnosti počinju opadati, a rezultati istraživanja mogli bi otvoriti vrata za bolje strategije očuvanja zdravlja mozga u kasnijim godinama.

Kada počinje starenje mozga?

Prema istraživanju tima sa Univerziteta Stony Brook u SAD-u, prve promjene u mozgu počinju se primjećivati već oko 44. godine. Na osnovu skeniranja mozga i testova provedenih na 19.300 osoba, istraživači su otkrili da se degeneracija ubrzava oko 67. godine, dok se proces usporava kada dostignemo devedesete godine, prenosi Raport.

“Identifikovali smo kritični period srednjeg života u kojem mozak počinje gubiti pristup energiji, ali prije nego što dođe do nepovratnog oštećenja. To je u suštini ‘zavoj’ prije ‘preloma’,” ističe neuroznanstvenica Lilianne Mujica-Parodi.
Šta uzrokuje opadanje funkcija mozga?

Glavni faktor koji doprinosi starenju mozga, prema ovoj studiji, jeste neuronska inzulinska rezistencija. Kako starimo, naš mozak postaje manje osjetljiv na inzulin, što znači da neuroni sve teže apsorbuju glukozu, neophodnu za njihovu funkciju. Posljedica toga je smanjena moždana signalizacija, što dovodi do kognitivnog opadanja.

Ovu hipotezu podržala je i genetska analiza koja je pokazala povezanost između proteina GLUT4, koji apsorbuje glukozu, i proteina APOE, ključnog za metabolizam masti. Zanimljivo je da je upravo APOE u prošlosti bio snažno povezan s Alzheimerovom bolešću.

Kako usporiti starenje mozga?

Jedan od najvažnijih zaključaka istraživanja jeste da bi pravovremena intervencija mogla pomoći u očuvanju zdravlja mozga. Studija je testirala ketonske suplemente na grupi od 101 osobe, koji su pokazali pozitivne efekte na osjetljivost neurona na inzulin.

Rezultati su bili najizraženiji kod osoba u srednjim godinama (40-59 godina), kod kojih je primijećena stabilizacija kognitivnih funkcija. Ovo sugerira da bi ishrana bogata alternativnim izvorima energije, poput ketona, mogla pomoći u sprečavanju ranog starenja mozga.

“Ovo predstavlja promjenu paradigme u načinu na koji razmišljamo o prevenciji starenja mozga. Umjesto da čekamo pojavu simptoma, možemo identificirati osobe u riziku putem neurometaboličkih markera i intervenirati u pravom trenutku”, ističe neuronaučnik Botond Antal.

Iako se starenje mozga ne može u potpunosti zaustaviti, nova saznanja otvaraju mogućnosti za efikasnije metode očuvanja kognitivnih sposobnosti. Pravilna ishrana, fizička aktivnost i dodatni izvori energije za mozak mogli bi igrati ključnu ulogu u sprečavanju neurodegenerativnih bolesti i poboljšanju kvaliteta života u starijoj dobi.

Istraživanje je objavljeno u uglednom naučnom časopisu PNAS.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
✖
Na vrh