Od koprive najčešće se priprema čaj, ali u našim krajevima naročito je poznat i popularan zeljanik od žare
Koprivu ili žaru, koju je najbolje brati i konzumirati od polovine marta i tokom aprila, kada su listovi još mladi, stručnjaci nazivaju i najvrednijom biljkom na svijetu, jer je njen izuzetan sastav lijek za mnoge bolesti.
Iako listovi peckaju i žare, kuhanjem oni postaju mehki i izuzetno ljekoviti, a slična svojstva imaju i korijen i sjeme.
Kopriva se najčešće koristi kao lijek za čišćenje krvi i protiv malokrvnosti, protiv opadanja kose, reumatizma i oboljenja zglobova, groznice, čira na želucu, nesanice, nervoze…
Biljka stimulira rad jetre i pankreasa, odličan je diuretik, podiže odbrambenu moć imunološkog sistema, vraća snagu i energiju, sprečava upale, te podstiče izbacivanje štetnih materija iz organizma.
Zbog zavidnog sadržaja hlorofila, pomaže u obnavljanju oštećenih ćelija i utječe na duže zadržavanje kisika u mozgu.
Od korijena i listova koprive najčešće se priprema čaj, ali u našim krajevima naročito je poznat i popularan tzv. zeljanik od žare.
Puno je recepata za ovo jelo, a mi vam nudimo jedan:
Potrebno je: 400-500 g koprive ili žare, 4 jaja, so, 200 g mladog sira, 4 kašike kukuruznog brašna, pola praška za pecivo, po potrebi jogurta, po potrebi brašna, 2 kašike pavlake ili kajmaka.
Preliv: Pavlaka ili kajmak i malo mlijeka.
Postupak pripreme:
Pomiješajte sve sastojke iz recepta, osim žare.
Žaru prokuhajte u dvije vode, a potom je isjeckajte i dodajte ostalim sastojcima.
Smjesu umutite ručno ili mikserom, pa izlijte u uljem premazanu tepsiju koju ste prethodno malo zagrijali.
Zeljanik pecite na 200 stepeni Celzijusa oko 30 minuta ili dok jelo ne porumeni.
Pečeni zeljanik prelijte smjesom od kajmaka i malo mlijeka, koju ste na ringli prokuhali, pa ga ponovo vratite u toplu rernu još pet minuta,prenosi Faktor
Malo ohladite, izrežite na kocke i poslužite uz kiselo mlijeko.