Zdravlje

Kupina – borac protiv anemije

Kada se u avgustu privede kraju branje krupnih plodova pitome kupine, dobri poznavaoci ljekovitog bilja kreću put brda u potragu za sitnijim, gotovo crnim bobicama divlje kupine (Rubus fruticosus).

kupina

Sazrijevaju na dugim trnovitim granama, a grmovi ove biljke rastu pored puteva i potoka, na neobrađenom zemljištu i, najčešće, kao živa ograda na osvjetljenim mjestima pored šuma. Ukusne bobice divlje kupine, prije svega su bogat izvor vitamina C, a sadrže i bioflavonoide, gvožđe, kalcijum, natrijum, etarsko ulje, tanine, pektin, šećere, vitamine B grupe, biljna vlakna, kao i jabučnu i vinsku kiselinu.

Kada je o ljekovitosti riječ, moćan su antioksidans, smanjuju stvaranje lošeg (LDL) holesterola, jačaju imunitet, krepe organizam, pomažu očuvanju kolagena i blago pročišćavaju crijeva. Pošto sadrži betaine, sok presnih divljih kupina podstiče pravilan rad ćelija jetre i štiti je, dok istovremeno, povoljno djeluje na žučnu kesu i čisti žučne puteve. Kupinovo vino, bogato je vitaminima i drugim mineralima i ima veliku hranljivu vrijednost. Odavno je cijenjen i dokazan lijek u borbi protiv malokrvnosti. Stručnjaci preporučuju da se za poboljšanje krvne slike mjesec dana pije decilitar kupinovog vina dnevno, pola sata prije jela. Osim gvožđa, ono sadrži i mnogo vitamina C i B, folnu kiselinu i pektin, pa poboljšava cirkulaciju, ubrzava rad crijeva, reguliše krvni pritisak, jača imunitet i otpornost organizma, pojačava apetit i pospešuje metabolizam.

Ljekovite osobine, takođe, ima i koren kupine izvađen u jesen. Biraju se dijelovi koji su dublje u zemlji, dobro se operu i odmah upotrebljavaju za pripremanje ljekovitih preparata. Travari nikako ne preporučuju da se izvađeno korenje suši i čuva, jer gubi ljekovitost. I ono, takođe, djeluje protiv anemije i na površinsko skupljanje tkiva pa se koristi za lečenje zapaljenja kože i sluzokože. Zato se u narodnoj medicini, čajevi i preparati korena kupine upotrebljavaju u slučaju upale krajnika, za grgljanje i ispiranje. Osim toga, koren kupine skuvan u vinskom sirćetu liječi upalu desni i stari je narodni lijek protiv parodontoze. Žene odavnina ovaj koren koriste i protiv neurednih menstruacija.

Recepti
Kupinovo vino

– 5 kg kupina

– 1,5 kg šećera

Očišćene kupine stavite u veću, dublju posudu, dobro izgnječite, dodajte šećer, promiješajte, prekrijte gazom i stavite na hladno i tamno mjesto. Zbog vrenja koje slijedi preporučljivo je da smjese ima samo do tri četvrtine dubine posude. Poslije sedam do 10 dana, šupljom kašikom, odstranite kom sa površine, vino procijedite kroz gazu i vratite u posudu. Potom, poslije sedam dana pažljivo procijedite vino kroz gusto platno ili trostruku gazu, pretočite u litarske staklene flaše i povežite gazom (nikako ne stavljajte čep da boca ne bi pukla). Vino čuvajte na hladnom mjestu, poslije 30 dana zatvoriti pampurima i uzimajte po potrebi.

Za uredan ciklus

– 3 šake isjeckanog korena kupine

– litar crvenog vina

Korijen dodajte u vino i kuvajte na tihoj vatri dok ne uvri polovina vina. Ohlađeno procijedite, tečnost naspite u staklene flaše i popijte tri puta dnevno po čašicu.

Protiv malokrvnosti

– 5 korenova kupine

– 5 l vode

– kilogram meda

Korijenje prelijte vodom, zagrijavajte na tihoj vatri, kad proključa kuvajte 15 minuta i sklonite s vatre. Poslije pola sata procijedite, dodajte med, promiješajte, stavite u flaše ili tegle i uzimajte više puta dnevno po tri-četiri kašike, prenose “Novosti“.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh