Depresija je jedan od najčešćih uzroka samoubistava kod adolescenata, potvrdile su brojne studije, a ispostavilo se da uzimanje kontraceptivnih pilula u ovom periodu života može imati kobne posledice po zdravlje.
Tinejdzerke, hipsteri, bogati klinciFoto: Shutterstock
Britanska studija je otkrila da je kod adolescentkinja koje uzimaju pilule za kontracepciju rizik od pojave depresije veći čak za 1,7 puta u odnosu na one koje ne koriste ovu vrtu zaštite.
Stručnjaci Univerziteta Britanske Kolumbije strahuju da ove pilule utiču na disbalans polnih hormona, što može biti veoma opasno tokom ovog osetljivog perioda za razvoj mozga.
– Adolescencija je važan period za razvoj mozga. Prethodni eksperimenti sprovedeni nad životinjama pokazali su da “manipulacija” polnih hormona, posebno u periodu razvoja mozga, može izazvati trajne promene u ponašanju kod tinejdžerki – smatra dr Kristina Enderl.
Kontracepcija, kontraceptivne piluleFoto-ilustracija: Profimedia/ImageSource
– Rezultati naše studije ukazuju da uzimanje kontraceptivnih pilula tokom ovog perioda može imati poguban uticaj na zdravlje mladih žena u uzrastu od 16 do 19 godina, kao i da se povećava rizik od razvoja depresije.
Bez obzira na rezultate studije, stručnjaci napominju da se ne može sa stoprocentnom sigurnošću tvrditi da pilula izaziva depresiju. Razlozi mogu biti brojni, a svakako se roditeljima savetuje da posmatraju ponašanje svojih tinejdžera kako bi utvrdili da li pokazuju simptome depresije.
Simptomi depresije kod tinejdžera:
Devojka, depresija, tugaFoto: Shutterstock
– apatija
– česte glavobolje i umor
– poteškoće sa koncentrisanjem
– teško donošenje odluka
– preterani osećaj krivice
– neodgovorno ponašanje (neispunjavanja obećanja i obaveza, stalno kašnjenje na časove, bežanje iz škole…)
– kraći gubici pamćenja
– opsednutost smrću i umiranjem
– buntovničko ponašanje
– tuga i pojačana nervoza
– nesanica (insomnija)
– odavanje alkoholu i drogama
– udaljavanje od prijatelj,piše Telegraf