Doktor Ivan Kopitović, pulmolog Instituta za plućne bolesti u Sremskoj Kamenici, kaže da su simptomi koji ukazuju na ovaj zdravstveni problem mnogobrojni:
– Najčešći znak koji ukazuje na postojanje disajnih poremećaja tokom spavanja jeste umor i pospanost tokom dana. Nije rijetkost ni pojava jutarnje glavobolje, osjećaj smanjene koncentracije i mrzovoljnosti, pa čak je moguće i depresivno raspoloženje, slabljenje libida…
Nedostatak kiseonika koji je uzrokovan prekidom disanja tokom sna može i mnogo ozbiljnije da pogorša zdravstveno stanje, prenose “Novosti“.
– Uslijed sleep apnee može da se javi i aritmija, da se razvije hipertenzija, srčana slabost, da dođe do infarkta, kao i da se pojavi dijabetes – kaže dr Kopitović.
– Većina pacijenata sa srednje teškom i teškom sleep apneom pate od insulinske rezistencije, koja se u kasnijem toku može ispoljiti kao dijabetes tipa 2.
Ovi simptomi ne moraju uvijek da budu specifični za sleep apneu. Podjednako su značajni i znaci koje uoče ukućani.
– Obično supružnici primijete glasno hrkanje i prekid disanja, kada nastaje apsolutna tišina nakon često gromoglasnog hrkanja – rekao je dr Kopitović.
Buka od hrkanja nervira muža ili ženu, ali ih tišina nastala prekidom disanja uplaši i oni često ustaju i prodrmaju partnera da provjere da li diše, da li se pomjera. Takve situacije najčešće i dovode pacijenta na pregled, jer ga supružnik “primora” da se javi ljekaru.