Sibirska aronija dobro podnosi hladnu zimu i mraz do -45°C. Raste u obliku grma i ukoliko ima dovoljno prostora može dostići visinu od oko 2 metra.
Prema najnovijim naučnim istraživanjima, od svih vrsta voća, aronija ima najveću koncentraciju antioksidanata koji su neophodni u borbi protiv raznih bolesti.
Također, ovo bobičasto voće puno je flavonoida koji pomažu vašem tijelu da se bori protiv alergija, virusa i kancerogenih elemenata, a dokazano je da aronija sprečava i upale urinarnog trakta. Sibirska aronija sprečava formiranje slobodnih radikala u krvotoku, pa samim tim poboljšava cirkulaciju i sprečava bolesti kao što je dijabetes i različite kardio-vaskularne bolesti, a oni koji pate od visokog krvnog pritiska trebalo bi u svoju ishranu da uvedu i aroniju. Ono što je posebno zanimljivo je činjenica da aronija može da pomogne učenicima i studentima s obzirom da poboljšava memoriju.
Posebno se ističe njen blagotvoran uticaj na zuč i jetru jer pročišćava i omogućava pravilniji rad ovih organa.
Važno je i reći da aronija reguliše pravilan rad i izlučivanje hormona štitne žlijezde, kao i da reguliše rad pankreasa pa može biti korisna u liječenju dijabetesa.
Aronija još i podstiče zarastanje rana, usporava starenje organizma i kože, sprečava nastanak bora, štiti od UV zračenja.
Aronija ne sadrži mnogo šećera i poznata je po svom oštrom i kiselkastom ukusu koji se nekima sviđa, a nekima pak ne. Ovo bobičasto voće uvijek može da se jede svježe, ali sada postoje i razne vrste prerađevina koje su također hranljive koliko i svježa aronija. Postoje sokovi od aronije, sušena i smrznuta aronija, kao i čaj od aronije.
Jedan od najpopularnijih načina konzumiranja ovog bobičastog voća je džem ili slatko od aronije, prenosi “Hayat“.