Članak se oslanja na rezultate istraživanja ranije objavljenih studija na životinjskim modelima, ali i rezultate kliničkih studija koje ističu da je relativna vlažnost od 50% optimalna za funkcionisanje disajnog sistema u ljudi, ali i zaštitu od virusnih infekcija.
Jedna od najvažnijih stavki je da prostor bude osvježen svakodnevno novim vazduhom provjetravanjem.
Srpkinja Jovana R., koja živi u Kini podijelila je na Tviteru savjete kojih se ona i njena porodica pridržavaju otkako je počela epidemija u Kini. Navela je da pored čišćenja prstora, obuća i odeća se obavezno dezinfikuju.
“Dezinfekcija obuće, naš slučaj: Razblaženo sredstvo na bazi hlora i vode u flaši sa raspršivačem. To držimo kod ulaznih vrata, po povratku naprskamo đonove prije nego što se uđe u kuću.
Dezinfekcija odjeće, naš slučaj: Jakne u kojima idemo napolje držimo isključivo i samo na terasi i po potrebi ih isprskamo alkoholom. Pošto se krećemo uglavnom po našem naselju gdje nema zaraženih u krugu od dva kilometra prskanje nije potrebno, ali ne škodi. Ostali veš perem u mašini regularno kao i ranije samo produženo pranje.
Kad je po sredi dezinfekcija prostora Svjetska zdravstvena organizacija je na oficijalnom sajtu reagovala u cilju razbijanja zabluda o dezinfekciji prostora i ličnoj higijeni povodom korona virusa,prenosi Kurir.
Naime, SZO je istakla da hlor i alkohol mogu isključivo da se koriste za čišćenje površina, ali da to treba raditi samo uz adekvatnu preporuku, odnosno, proizvod ili preporučena količina. SZO je reagovala zbog pitanja i saveta da se alkohol ili hlor prska po tijelu.
“Nanošenje alkohola i hlora na tijelo neće ubiti virus koji je već napao sistem. Ujedno ovaj postupak može biti jako opasan za kožu i sluzokožu”, stoji na sajtu Svjetske zdravstvene organizacije.