– Ono što se dešava sa vašim disajnim putevima kada pušite kanabis je da dolazi da određene upale puteva, vrlo slične upali izazvanoj bronhitisom ili pušenjem cigareta – kaže za CNN pulmolog Albert Rizo, predstavnik Američke asocijacije.
S obzirom da sam COVID-19 izaziva dodatnu infekciju, kako kaže Rizo, logičan zaključak je da postoje sve šanse da dođe do komplikacija.
Drugi stručnjak iz Američke asocijacije Mičel Glas upozorava da povremeno pušenje marihuane takođe predstavlja rizik.
Prema njegovim riječima, riječ je o pacijentima koji ljekarima ne govore da konzumiraju marihuanu, misleći da to nije bitno, a njihova pluća su takođe podložnija komplikacijama u slučaju oboljevanja od COVID-19.
– Marihuana gori na znatno manjoj temperaturi od cigareta u komeracijalnoj prodaji i zbog toga osoba koja je puši u sebe inhalira određenu količinu nesagorjelog dijela biljke – kaže Glas.
Prema njegovim riječima, to u plućima kod osjetljivijih osoba može da izazove reakciju sličnu alergiji i time može dodatno da zakomplikuje situaciju.
Osim toga, kako kaže, u slučaju takve reakcije na marihuanu može doći do simptoma sličnih prehladi, čime se dodatno komplikuje dijagnostikovanje bolesti.
Glas podsjeća na druge negativne uticaje konzumiranja marihuane koji mogu otežati oporavak od COVID-19, među kojima je i moć rasuđivanja koja se pod dejstvom kanabisa smanjuje.
Kako navodi, ljekari koji zbrinjavaju pacijente moraju da od njih dobiju određene informacije i pristanak za neke procedure, uključujući u najgorem slučaju i stavljanje na respirator, a ukoliko im na prijemno odjeljenje dođe osoba pod jakim dejstvom ovog narkotika postoji šansa da sa njom neće uspostaviti uobičajenu komunikaciju.
Prema istraživanju koje je 2018. sprovela Nacionalna asocijacija za korišćenje droge i zdravlje (PDF), 43 miliona Amerikanaca starijih od 12 godina priznalo je da je 2017. koristilo marihuanu, piše “Tanjug”.