Rezultati istraživanja, objavljeni u časopisu “The Journals of Gerontology”, ukazuju na to da starije muškarce treba više edukovati da bi što preciznije shvatili koliki su rizici od COVID-19.
Nakon pojave korona virusa ustanovljeno je koje su demografske grupe najranjivije. Iako bi svi trebali da menjaju ponašanje da bi se širenje virusa smanjilo, ranjive grupe moraju posebno da brinu o svom zdravlju.
Prema podacima američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), u Sjedinjenim Državama je oko 80 odsto žrtava koronavirusa bilo starije od 65 godina, a među njima je najviše bilo muškaraca. S obzirom na to, očekivalo bi se da su muškarci stariji od 65 zabrinutiji i oprezniji kad je virus u pitanju, ali naprotiv, oni su demografska grupa koja o tome najmanje brine.
Prema mišljenju dr Sare Barber, gerontologa i psihologa sa državnog Univerziteta Džordžija i autorke studije, “ne samo da stariji muškarci iskazuju manje negativnih emocija u svakodnevnom životu, oni manje brinu i imaju manje PTSP simptoma nakon prirodnih katastrofa i terorističkih napada”.
“U uobičajenim okolnostima ne brinuti previše o problemima je zapravo veoma dobro. Svakodnevica je verovatno mnogo svetlija ako brinemo manje, ali kad je COVID-19 u pitanju, manje brige moglo bi da znači manje zaštitnih mera i bihevioralnih promena”, navodi on, prenosi Hina.