Zdravlje

Buđenje noću je loš znak: Riješite se loših navika zbog kojih se budite umorni

Iako nam je san svima potreban, mnogi ne uspijevaju svaku noć kvalitetno se naspavati i često se bude umorni i tromi.

Spavanje - blogspot

nastavku vam donosimo najčešće loše navike spavanja, šta one znače i kako ih ispraviti.

Ako često ne možete zaspati, možda niste usvojili naviku opuštanja sat vremena prije nego što odete u krevet.

Trebali biste moći lako zaspati čim legnete u krevet, a ako to nije slučaj, moguće je da sami sabotirate spavanje gledanjem televizije prije spavanja, spavanjem tokom dana ili pijenjem kafe popodne, prenose “Nezavisne”.

U mraku tijelo proizvodi melatonin koji nam pomaže da zaspimo, dok uz svjetlo proizvodi kortizol koji nas razbuđuje pa je naveče dobro izbjegavati jako osvijetljene prostore.

Ako to ne pomogne, razlog nesanice može biti i hormonalna neravnoteža zbog policističnih jajnika, prekomjernog rada štitne žlijezde, depresije i anksioznih poremećaja.

Buđenje noću je takođe loš znak, a za to je često kriv stres. Osjećaj anksioznosti i problemi na nas utiču i kad se odmaramo jer stres povećava nivo kortizola u tijelu.

Alkohol takođe nije dobra ideja prije kreveta jer neke ljude može razbuditi, kao ni premalo sati sna.

Iako neki smatraju da im je nekoliko sati sna dovoljno, niko ne može dugoročno tako živjeti pa je važno svaku noć spavati od sedam do devet sati.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh