Kings koledž iz Londona je proučavao simptome pacijenata inficiranih korona virusom i na osnovu toga su napravili aplikaciju koju su koristili kako bi ocijenili unaprijed koji će pacijent zahtevati hospitalizaciju već kod prve pojave simptoma.
Kako kažu naučnici koji su učestvovali u ovom projektu, on je nastao kako bi se lakše izborili sa veoma mogućim drugim talasom epidemije koji nas čeka na zimu.
Iako su glavni simptomi virusa dugotrajni kašalj, temperatura i gubitak čula mirisa, za svaku formu virusa dominantni će biti neki drugi simptomi, poput dijareje ili glavobolja.
Aplikaciju su, kažu, napravili na osnovu praćenja simptoma 1600 pacijenata u Ujedinjenom Kraljevstvu i Americi u periodu između marta i aprila.
Prema njihovim rezultatima, od šest identifikovanih formi, tri su opasna.
Prvi opasni klaster uzrokuje umor, drugi konfuziju a treći stomačne i resiratorne probleme.
Ono što su naučnici još ustanovili je da se ovi opasni klasteri češće javljaju kod starijih pacijenata, kod gojaznih pacijenata, kao i kod onih sa hroničnim bolestima.
Na osnovu toga napravili su aplikaciju koja na osnovu godina, pola, indeksa tjelesne mase i eventualnih postojećih hroničnih bolesti predviđa tok bolesti i eventualnu hospitalizaciju, sve na osnovu ranih simptoma zaraženosti,piše Ženablic.
Dr Kler Stivs, autor ove studije kaže da je ona nastala kako bi se lakše identifikovale ranjive grupe i kako bi bilo dovoljno vremena da im se obezbijedi pravilna njega kako bi se, ukoliko je moguće, izbjegla hospitalizacija