Tokom ispitivanja 35 procenata anketiranih koji su se borili sa blažim oblikom bolesti, izjavilo je da se još nije vratilo na “staro” stanje, čak i dvije do tri sedmice nakon što je pozitivno testirano, piše “CNN”.
Američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti ispitivali su 292 osobe koje su bile pozitivne na korona virus i koje su od 15. aprila do 25. juna su se liječile ambulantno. Razgovori su obavljeni 14 do 21 dan nakon prvog testa (u prosjeku 16 dana), a rezultati ispitivanja objavljeni su u sedmičnom izvještaju Centara o smrtnosti i morbiditetu (morbiditet je apsolutni ili relativni broj oboljenja u određenoj grupi u za određeni period. Na osnovu njega moguće je pratiti tok pojava).
Šta su anketirani rekli o simptomima?
Ispitivanje je pokazalo da je 94 posto učesnika ankete imalo barem jedan simptom kada, su otišli da se testiraju. U proseku su imali sedam od 17 navedenih simptoma koje su izdvojili Centri (CDC), a umor praćen kašljem i glavoboljom bio je najčešći simptom.
Kod osoba čiji simptomi su postali dugotrajni, 43 procenta izjavilo je da ima kašalj, 35 posto osjeća umor, a 29 procenata njih reklo je da se bori sa nedostatkom daha. Ohrabrujuće je to što se 65 posto anketiranih vratilo uobičajenom zdravstvenom stanju pet do 12 dana nakon pozitivnog testa na kovid-19.
Kojoj uzrasnoj grupi pripadaju ispitanici?
Kada su u pitanje godine učesnika ispitivanja i dugotrajnost simptoma, rezultati su sljedeći: 47 procenata starijih od 50 godina reklo je da osjeća simptome sedmicama nakon testa. 26 procenata u grupi od 18 do 34 godine izjavilo je da ima dugotrajne simptome, a 32 posto ispitanika od 35 do 49 godina požalilo se da se još nije vratilo u uobičajeno stanje.
Što neko imao više hroničnih bolesti, veća je vjerovatnoća da će i imati trajnije simptome. Međutim, jedan od pet mlađih od 18 do 34 godine koji nemaju hroničmne bolesti, rekao je da se nije potpuno oporavio.
I ranije studije su pokazivale da oporavak hospitalizovanih pacijenata može duže da traje. Jedna anketa sprovedena sa pacijentima u Italiji, dva mjeseca nakon što su se razboljeli, otkrila je da više od 87 posto njih ima barem jedan simptom, a više od polovine tri ili više simptoma.
Pojedini naučnici kažu da bi oporavak mogao da traje godinama, a neki ukazuju na to da bi u pojedinim slučajevima oporavak mogao da traje do kraja života. U toku su studije o dugoročnim efektima kovida, i o razvoju programa pomoći osobama sa trajnijim simptomima.
CDC su apelovali na zdrave mlade ljude koji bolest shvataju olako da ne odustaju od mjera predostrožnosti, a porast dugotrajnih simptoma kod blažih slučajeva kovida uočila je i jedna klinika u Velikoj Britaniji.