Ovaj važan organ proizvede 60 do 100 otkucaja u minuti, a ako ih je više od tog broja, onda se to stanje naziva tahikardija.
Međutim, nekada se desi da primijetimo kako nam srce bez nekog značajnijeg povoda kuca ubrzano.
Evo šta sve može da bude uzrok ove pojave, a da nisu neki ozbiljniji zdravstveni problemi:
1. Stres
Kada smo pod uticajem stresa, oslobađa se hormon stresa – kortizol koji utiče na brže kucanje srca i na porast krvnog pritiska, zbog čega se ubrzava puls, objašnjava kardiolog sa Floride, Adam Splaver. U pitanju je normalna reakcija na stres, a na vama je da isprobate vježbe opuštanja poput meditacije kako biste se riješili stresa, piše portal “Večernji“.
2. Previše stimulišućih supstanci
To može da bude kafa, alkohol, nikotin ili određeni lijekovi. Ukoliko smatrate da su to okidači u vašem slučaju, pratite plan zdrave ishrane i ograničite unos kofeina. Prema uputstvima, maksimalan unos kofeina za odrasle osobe ne sme da pređe 400 miligrama u danu. Takođe, savjetuje se da dnevnu dozu energije tražite na svježem vazduhu. Naime, pokazalo se da 20 minuta provedenih u prirodi može da rezultira mentalnim i fizičkim porastom energije.
3. Dehidratacija
Kada ste dehidrirani, ono što je poznato kao efektivni volumen krvi se smanjuje, tako da utiče na snižavanje krvnog pritiska, a u nekim slučajevima može i da ga snizi. Kako biste se oporavili pronađite hladno mjesto, poput neke klimatizovane prostorije ili pronađite hlad, ukoliko morate da budete napolju. Noge držite u uspravnom položaju i pijte puno vode naredna 24 sata.
4. Bol
Prema pisanju stručnjaka, bol takođe podstiče oslobađanje hormona stresa, koji ima negativan uticaj na rad srca. Bilo da je bol uzrokovana prelomima, ranama ili nekim drugim zdravstvenim stanjem, ako se leči, otkucaji srca će se vratiti u normalu.
5. Manjak sna
Ovo je uobičajeni uzrok ubrzanog rada srca. Manjak sna se poigrava sa hormonima i može da bude uzrok povišenog pritiska i tahikardije. Američki savez za san preporučuje 7 do 9 sati sna kako bi se organizam potpuno oporavio.
6. Problem sa štitnom žlijezdom
Štitna žlijezda proizvodi dosta hormona koji kontrolišu glavne organe. Manjak hormona može usporiti otkucaje srca, dok previše hormona ubrzava rad srca. Provjerite sve simptome koje imate, pa ukoliko sumnjate na problem sa štitnom žlijezdom obratite se ljekaru.